Na lavici obžalovaných sedí kynšperští policisté Lukáš Mikeš a Pavel Herink. Ti měli podle obžaloby v září roku 2013 zastavit u sjezdu na Kynšperk dvojici Vietnamců. Při kontrole vozidla a dokladů měly zmizet desítky tisíc korun. Samotní policisté obvinění z krádeže a zneužití pravomoci úřední osoby jednoznačně odmítají a tvrdí, že s dvojicí mužů se nikdy nepotkali. „Nikdy jsme dotyčné osoby neviděli a ani jejich auto nekontrolovali," říkají shodně a jen krčí rameny. Zvlášť když Generální inspekce bezpečnostních sborů případ už před zhruba rokem a půl odložila s tím, že skutek se nestal. Teď si ale otevření případu vyžádal krajský státní zástupce.

Vietnamci, kteří jeli z herny z Prahy směrem do Chebu, tvrdí, že je policisté zastavili u Kynšperka. Když po nich chtěli doklady, řekli jim údajně, ať jim dají i peněženky, že je zkontrolují, zda v nich nemají nelegální věci.

„Řekli nám, ať vystoupíme z auta, vytáhl jsem z kapsy peněženku s doklady. Peněženku jsem pak nechal v autě. Měli jsme se postavit ke svodidlům a otočit se zády k automobilu. Bylo to hrozně rychlé, trvalo to minutu, dvě, pak policajti odjeli a my zjistili, že zmizely peníze. Mně třicet tisíc korun. Kamarádovi asi deset tisíc korun," uvedl včera u soudu prostřednictvím tlumočníka jeden ze svědků. Toho k soudu přivedla eskorta z vazební věznice, kam byl umístěn kvůli drogové kriminalitě. Ve výpovědích obou svědků z přípravného řízení a z líčení u soudu jsou diametrální rozdíly.

Na policii včerejší svědek tvrdil, že měl u sebe asi 12 tisíc korun a maximálně 300 eur. Včera vypovídal, že měl u sebe třicet tisíc. Známému do telefonu navíc řekl, že mu policisté vytáhli z auta 240 tisíc. Vietnamec přitom ani nevěděl, v jakém typu auta vůbec jeli a zda ho řídil on, nebo jeho kamarád, který je podle jeho slov drogově závislý. Na policii pak tvrdil, že policie kontrolovala auto minimálně deset minut. Včera u soudu ale z jeho úst zaznělo, že to byla blesková minutová, maximálně dvouminutová akce.

Výpověď na policii s tou u soudu přitom nesedí v celé řadě dalších detailů. Zásadní přitom je, že svědek jednoznačně řekl, že policisty na lavici obžalovaných nikdy neviděl, že se jednalo o úplně někoho jiného. S jistotou pouze řekl, že se jednalo o služební auto policie, nikoli o auto celní správy.

Případ sokolovský okresní soud odročil na prosinec, kdy se budou zkoumat lokalizační údaje z radiostanic.