Mezi 1. lednem a 23. únorem loňského roku zaznamenali policisté v Karlovarském a Plzeňském kraji osm případů. Ve stejném období letošního roku to bylo jenom v Plzeňském kraji 18 případů této trestné činnosti, v Karlovarském kraji dokonce 19 případů.

„Kriminalisté řešili případy padělaných padesátieurových bankovek, tisícikorun a stodolarovek,“ uvedla Andrea Kávová, mluvčí policie Karlovarského kraje. Padělatelé z Plzeňského kraje se soustředili na českou měnu. „Nejčastěji policisté zadokumentovali falešné bankovky v hodnotě 100, 200, 500 a 1000 korun,“ potvrdila Martina Kohoutová, mluvčí plzeňského krajského ředitelství policie.

„Na každé bankovce je právě kvůli ochraně před paděláním celá řada ochranných prvků. Některé z nich může běžný občan rozeznat, jiné lze najít s využitím techniky, jako jsou různé testery. Mezi nejběžnější techniku patří asi tužkový detektor , fix, který používají například pokladní,“ uvedla Kohoutová. Proto je podle jejích slov dobré znát některé nejmarkantnější ochranné prvky viditelné pouhým okem. „Při laickém zjišťování pravosti bankovky odborníci doporučují prohlédnout ji z obou stran a zaměřit se na vodoznak a ochranný okénkový proužek,“ poradila Kohoutová.

Vodoznak je dobře patrný v okamžiku, kdy je bankovka proti světlu. „Je umístěný ve střední části širokého nepotištěného okraje a vždy ho tvoří portrét osobnosti vyobrazené na bankovce. Při pohledu z lícní strany je stranově obrácený oproti vytištěnému portrétu, to znamená, že oba portréty jsou čelem k sobě,“ přiblížila nejsnadněji objevitelný ochranný prvek policejní mluvčí.

Okénkový proužek je vyrobený z umělé metalizované hmoty a je zapuštěný do papíru. Na lícní straně vystupuje vždy po pěti milimetrech na povrch papíru. „Okénka stříbřité barvy jsou pět milimetrů dlouhá a je na nich zdola nahoru čitelný mikrotext označující hodnotu bankovky,“ doplnila mluvčí.
„Pokud máte podezření, že bankovka není pravá, nejste povinni ji přijmout. V případě, že jste ji převzali, je nutné dodržet zákonný postup. Nález je nutné oznámit na policii nebo v bance,“ dodala Kohoutová.