Vystrčil připomněl slova prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla, že si ho lidé nezvolili, aby jim lhal. Česká republika nemá podle předsedy Senátu za sebou "úplně dobrý rok". Příchod koronaviru byl podle něj rychlý a překvapivý a vláda dokázala zpočátku správně zareagovat. Koupený čas ale Česko nedokázalo zúročit a vláda zaspala v podzimní bitvě. "Důsledek? Začali jsme o opatřeních vlády pochybovat, důvěra se začala vytrácet. Je třeba to s omluvou a pokorou jasně vyslovit," řekl.

Podotkl, že se vláda při svých krocích chovala tak, jak si lidé přáli. V těžkých chvílích se podle něj pozná, kdo není pouhý populista, ale skutečný politik, který je na sebe ochoten vzít odpovědnost i za cenu hrozící ztráty popularity. Vyzval vládu, aby se více soustředila na předvídatelnost svých kroků.

Antigenní odběrové centrum ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích.
Koronavirová situace se zhoršuje. Polovina testovaných vzorků je pozitivní

Zároveň poděkoval všem, kteří se na zvládání pandemie podílejí, vyjádřil lítost nad ztracenými životy a připomněl existenční či sociální problémy statisíců obyvatel.

Není čas si dokazovat, kdo je lepší

Vystrčil zdůraznil, že není čas si dokazovat, kdo je lepší či pracovitější a je potřeba pochopit, že je ve společném zájmu být solidární, táhnout za jeden provaz nebo nestrefovat se za každou cenu do politického soupeře. "Pokud toto vše nepochopíme, potom bude naše schopnost se úspěšně se zákeřnou pandemií vypořádat významně oslabena," řekl.

Je podle něj povinností nepřipustit, aby kvůli státním koronavirovým opatřením nebyly narušeny základní společenské vazby a vztahy. "Pokud by se tak totiž stalo, hrozí, že onemocní také naše duše. Hrozí, že následně můžeme přijít také o to nejcennější - o důvěru ve svobodu a v demokracii," řekl.

Češi jsou podle Vystrčila schopný, hrdý, pracovitý a svobodomyslný národ. "I proto, prosím, nepropadejme malomyslnosti, podlézavosti, deziluzi nebo pasivitě, které jsou často přiživovány úmyslně šířenými dezinformacemi nebo pomluvami," poznamenal. Vyzval, aby se lidé nenechali rozeštvat, rozdělit a nerezignovali na tradiční pojetí parlamentní demokracie.

Jaroslava Pokorná Jermanová
Hlášky roku 2020: Proč prolhaný zloděj bloudil a čím Guľa šokoval novináře

K překonání pandemie může podle Vystrčila přispět každý. "Stačí k tomu nosit roušku, dodržovat rozestupy a dodržovat další pravidla," řekl. Za cestu ke svobodě označil očkování. "Nezapomínejme, prosím, že i hloupost nebo nezodpovědnost mohou zabíjet," dodal.

Do nového roku popřál, aby všichni i kvůli koronoviru a kůrovci "konečně pochopili", že příroda je oproti lidem mnohem mocnější a silnější a je v jejich bytostném zájmu ji respektovat a chránit.