Expremiér Andrej Babiš slova prezidenta přivítal. „Teď konečně, potom co já rok a půl mluvím o míru, prezident Pavel použil slovo mír. A je dobře, že pan Zelenský organizuje mírovou konferenci, je to první krok k tomu, aby si Ukrajina a světové velmoci řekly, co chtějí,“ zmínil.

Podle něj bude hrát důležitou roli nejen pozice Ukrajiny a Ruska, ale také Spojených států amerických, Francie, Turecka nebo Číny.

O čem byla řeč v nejnovější debatě Deníku s Andrejem Babišem:

  • o středečním atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica
  • o vyhrocené předvolební kampani Česka
  • o způsobu, jakým Babiš mluví o premiéru Petru Fialovi
  • o válce na Ukrajině a způsobech pomoci bojující zemi
  • o změnách, které postupně zavádí vláda Petra Fialy
Zdroj: Deník

Expremiér se ale více vyjádřil k tomu, zda si také stejně jako prezident myslí, že Ukrajina už nikdy Ruskem okupovaná území zpět nezíská.

„Prezident řekl věci, které jsou pro mainstream a pětikoalici nemyslitelné. Já bych si to nikdy nedovolil říct, nikdy jsem neřekl, že by Ukrajina mohla přijít o nějaká území. Když to řeknu, tak mě budou všichni hateovat, to je ten dvojí metr,“ okomentoval.

Co vše již zaznělo v živých debatách se šéfem hnutí ANO? Články a záznamy najdete ZDE.

Potvrdil, že je pro podporu Ukrajiny. „Teď přišla americká pomoc, to je samozřejmě důležité i v rámci vyjednávání a já souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem. Ale on konečně řekl to, co říkám já. Že Rusko nemůže vyhrát, ale začněme konečně mluvit o míru, každá válka skončí u jednacího stolu,“ zopakoval.

Český prezident Petr Pavel
Je třeba zastavit válku na Ukrajině, řekl Pavel v britské televizi

Babiš se také vyjádřil k dodávkám zbraní a české muniční iniciativě. Připomněl, že jemu a hnutí ANO vadí, že Česká republika skrze vládu nezveřejňuje kde, jak a za kolik nakupuje munici pro Ukrajinu. Má obavy, že munice je zbytečně drahá a nekvalitní.

„Zbrojaři využívají válku na obohacení a de facto okrádají Ukrajinu, Ukrajina poslala čtrnáct milionů eur na munici do kampeličky a někdo ty peníze ukradl. Válka by se neměla zneužívat pro osobní prospěch a my kritizujeme ne tu pomoc, ale netransparentnost,“ poznamenal.