Podle zprávy tchajwanského deníku The Taipei Times se henipavirem Langya (LayV) nakazilo již 35 lidí. Zdravotníci doplnili, že nikdo z nakažených nezemřel ani netrpěl vážným průběhem onemocnění. Dvacet šest pacientů údajně postihly příznaky podobné chřipce, včetně horečky, únavy, kašle, bolesti hlavy a zvracení. Devět bylo bez příznaků.

Virus SARS-CoV-2, snímek z transitního elektronového mikroskopu
Studie se shodují. Vědci mají jasno, co konkrétně odstartovalo pandemii covidu

List rovněž poznamenal, že virus se dosud objevil v čínských provinciích Šan-tung a Chaj-nan. Odborníci zatím nezaznamenali přenos z člověka na člověka. „Mezi pacienty nebyl zjištěn žádný blízký kontakt, což naznačuje, že infekce v lidské populaci může být sporadická,“ uvedli experti ve studii uveřejněné v časopise New England Journal of Medicine, která se zabývá vývojem objevené nemoci.

Nový virus patří do rodu henipavirů, do kterého patří dva dříve identifikované viry Hendra a Nipah. Podle Světové zdravotnické organizace proti němu neexistuje očkovací látka a v těžkých případech může mít až 75procentní úmrtnost.

Zdroj: Youtube

Výzkum viru je v počátku

Po více než dvou letech od objevení covidu-19 se minulý týden publikovala první zmínka o novém viru Langya v časopise New England Journal of Medicine. Čínští vědci tvrdí, že henipavirus může být pro člověka smrtelný. Zatím se však zdá, že henipavirus LayV není tak životu nebezpečný a především se nešíří stejně rychle jako koronavirus.

Vědci dle deníku The Independent zjistili, že jeho příznaky jsou podobné chřipce. Nakažení lidé pociťují horečku, únavu, bolesti hlavy a svalů, nechutenství, nevolnost a zvracení. U pacientů byl virus spojován také s nižším počtem bílých krvinek a se sníženou funkcí jater a ledvin.

Opičí neštovice se přenáší na člověka kousnutím či škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců). Přenáší se ale i z člověka na člověka vzduchem či tělními tekutinami. Inkubační doba je obvykle jeden až dva týdny.
Opičí neštovice se nekontrolovatelně šíří světem. Lékaři se bojí mutace u zvířat

Studie, která se jím zabývala, zjistila, že z dvaceti pěti testovaných druhů volně žijících drobných zvířat byl virus nalezen převážně u rejsků. Pozitivní na něj však byli také žraloci, psi a kozy. Zjištění také naznačila, že tito drobní hlodavci mohou být přirozeným rezervoárem viru LayV.

Odborníci se proto domnívají, že virus je zoonotický, tedy přenáší se ze zvířat na člověka. Podle deníku The Taipei Times se zatím nešíří z člověka na člověka. Představitelé Centra pro kontrolu a prevenci nemocí však varovali, že se to může změnit, pokud se nákaza rozšíří. Výzkumníci tak nadále pracují na lepším určení původu viru a způsobu jeho šíření.