Obrana Kyjeva začíná útokem na Londýn, píše ve své analýze francouzský deník Le Figaro. Americká administrativa posílá stále jednoznačnější nóty britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, který prý podkopává jednotu západní koalice v postupu proti Vladimiru Putinovi.

Podkopává ji podle Washingtonu svou tolerancí k podezřelým penězům, které v posledních desetiletích do britského bankovního centra v City tekly z Moskvy širokým a nekontrolovaným proudem.

Cvičení běloruské a ruské armády v Bělorusku
Napětí na Ukrajině: Oligarchové a podnikatelé odlétají ze země

Bílý dům, podle zdrojů Le Figara v Downing Street, vyjádřil „frustraci“ z nečinnosti britské vlády v této otázce. „Biden sice mluví o uvalení sankcí na samotného Putina, jenže bez účasti Londýna budou pouze symbolické,“ řekl americký diplomatický zdroj v této souvislosti britskému deníku The Times.

Londongrad

Putin své peníze v zahraničí nemá uloženy na účtu se svým jménem. Vše je psáno na menší ruské oligarchy, přičemž velká část tohoto pohádkového majetku je vložena do nemovitostí v luxusních londýnských čtvrtích Knightsbridge a Belgravie. Ty se nacházejí nedaleko Hyde Parku a zahrad Buckinghamského paláce, tedy přímo pod nosem Jejího Veličenstva. Londýňané tuto oblast nazývají Londongrad.

Šéfka ministerstva zahraničí Liz Trussová proto před pár týdny oznámila, že předloží nové zákony zaměřené na „každého člověka a každou společnost hospodářského nebo strategického významu pro Kreml“. Navrhovaná sada norem má podle The Times zahrnovat opatření ke zmrazení majetku a zákazu veškerého cestování do Spojeného království.

Ruský prezident Vladimir Putin
Putin trvá na ruských požadavcích. Chce hledat diplomatické řešení krize

„Putinovi oligarchové a společnosti zapojené do podpory agresivních akcí ruského státu se nebudou mít kam schovat,“ řekla deníku Trussová. Moskva okamžitě reagovala. Označila slova šéfky britské diplomacie jako „otevřený útok na ruský byznys“.

Konzervativec Tom Tugendhat, předseda parlamentního zahraničního výboru, aktivitu britské vlády sice uvítal, ale poznamenal, že po tomto kroku neúspěšně volá už čtyři roky. „Obrana Ukrajiny a samotné Velké Británie musí zahrnovat ochranu před vnějším korupčním systémem,“ řekl pro Le Figaro.

„Neměli bychom tyto zákony měnit až pod tlakem USA.“ Jeho výbor a zároveň výbor pro zpravodajství a bezpečnost vyzvaly Johnsonovu vládu, aby „okamžitě uzavřela londýnskou prádelnu ruských peněz.“

Před čtrnácti dny další konzervativní poslanec John Penrose kritizoval vládu za odložení návrhu zákona o hospodářské kriminalitě, který má čelit nepoctivým investorům využívajícím fiktivní společnosti k nákupu britských nemovitostí. I v tomto případě Liz Trussová přislíbila urychlení legislativního procesu.

Na začátku dubna navíc ministryně hodlá zveřejnit zprávu o tom, jak více než 700 bohatých Rusů, kteří získali obchodní víza umožňující jim žít ve Spojeném království, přišlo ke svému bohatství. Jejich prošetřování začalo v roce 2018 ihned po útoku zakázaným bojovým jedem Novičok na bývalého ruského zpravodajského důstojníka v Salisbury.

Vojáci na rusko-ukrajinské hranici.
Bez krveprolití. Analýza BBC popsala pět scénářů, jak odvrátit válku na Ukrajině

Podle Le Figaro je dnes velmi těžké odhadnout množství peněz investovaných ruskými oligarchy ve Spojeném království. V roce 2018 Downing Street oznámil, že do země přiteklo z Ruska nejméně 100 miliard liber (skoro tři biliony korun). Transparency International zase tvrdí, že jednoznačně identifikovala nemovitosti v hodnotě 1,5 miliardy liber (44 miliard korun) zakoupené z prostředků podezřelých ruských fondů. Více dat není.

Pračka špinavých peněz

Ruské nákupy ale na Ostrovech začaly již v 90. letech, krátce po rozpadu Sovětského svazu. Tehdy se ještě věřilo, že Moskva přijme západní model liberálního kapitalismu a ruské peníze tu byly vítány s otevřenou náručí. Britské úřady těšilo, že ruské firmy zvolily pro kótování svých akcií londýnskou burzu namísto konkurence v New Yorku.

Od té doby se ale situace změnila. Již zmíněný výbor pro zpravodajství a bezpečnost ve zprávě pro rok 2020 informoval, že si Rusové s vazbami na Kreml v Londýně „evidentně vybudovali svůj opěrný bod, který poskytuje všechny potřebné mechanismy k recyklaci špinavých peněz.“ Oligarchy podle této zprávy přitahuje „minimální regulace a silný kapitálový a realitní trh, který nabízí velmi výnosné investiční příležitosti“.

Totéž ale mnohem otevřeněji říká už roky britský finančník amerického původu Bill Browder. Muž, který vedl globální protikremelskou kampaň po uvěznění a vraždě svého právníka Sergeje Magnitského před deseti lety. Browder je absolutně přesvědčen, že je „Londýn světovou metropolí praní špinavých peněz, protože v něm neexistují žádná pravidla.“

Cvičení běloruské a ruské armády v Bělorusku.
Část ruských vojáků se stahuje od hranic s Ukrajinou, Kyjev to vítá

V nedávné zprávě amerického think-tanku Center for American Progress, který je blízký Bidenově administrativě, Browder řekl, že „vymýtit oligarchy napojené na Kreml z Londýna bude výzvou, vzhledem k úzkým vazbám ruských peněz na vládnoucí Konzervativní stranu, média a realitní a finanční trh.“

Připomněl také první reakci Britů při předchozí rusko-ukrajinské krizi v roce 2014. „Angličani tehdy vyloučili variantu uzavření londýnského finančního centra pro Rusy ze sankčních seznamů. Báli se ekonomických dopadů na jejich trh.“

Boris Johnson je přitom v současné krizi velmi aktivní jak na diplomatické, tak i vojenské frontě. Londýn jako první dodal Kyjevu zbraně. I on navštívil ukrajinské hlavní město. Rovněž navrhl nové rozmístění aliančních jednotek, válečných lodí a bojových letadel v Evropě z pohledu současné krize. Chtěl by i zdvojnásobit počet vojáků NATO trvale rozmístěných ve východní Evropě. Jak ale píše Le Figaro, někdy je prostě jednodušší ukázat svou sílu v zákopech než v londýnské City.