Největší nápor absolventů středních škol a učilišť na Sokolovsku očekávají pracovní úřady koncem srpna a v průběhu září.


Podle pracovníků úřadu práce je kamenem úrazu to, že zaměstnavatelé požadují praxi, kterou absolventi nemohou mít. Nabídka práce pro ně se podle mluvčího sokolovského úřadu práce Jaroslava Januše za poslední roky ale zlepšila. „Práci jsem si našel ihned po škole. Neměl jsem s tím žádné problémy,“ řekl například absolvent učiliště Josef Duspiva.


V současné době je podle pracovnice z oddělení zprostředkování Úřadu práce v Sokolově Kristýny Martínkové 824 volných pracovních míst, která zaměstnavatelé nahlásili. Ale jen přes dvacet míst je určeno přímo absolventům.


„To ale neznamená, že tu více práce pro ty, kteří skončili školu, není. Zaměstnavatelé si napíší, že práce je vhodná i pro absolventy. Jsou to ale jen ti zaměstnavatelé, kteří jsou registrovaní u nás na pracovním úřadě. Spousta jiných, o kterých nevíme, přijímá absolventy také,“ tvrdí Januš. Ten má navíc na starosti i poradenství. „Absolventům, kteří si nemohou najít práci, radíme to, že musí být aktivní a že se nemůžou spoléhat, že jim práce spadne do klína. Dále jim radíme, kde a jak hledat, zúčastňovat se výběrových řízení a rekvalifikačních kurzů,“ řekl Januš. Podle něj je zároveň důležité, aby se ti, co práci nemohou sehnat, nebáli o tom mluvit s rodiči.


Pracovníci úřadu si myslí, že letos nebude nápor absolventů tak velký jako v předchozích letech. Nemají totiž nárok na podporu v nezaměstnanosti, a tak se snaží najít si rychleji práci. „Horší než u maturantů je nezaměstnanost u vyučených. Například z dvouletých oborů tu máme prozatím registrovaných 11 lidí a zámečníků tu je 7, přestože na trhu práce je registrováno 40 volných pracovních míst v tomto oboru,“ doplnil Januš.