Nejen zábavu, ale hlavně ponaučení přináší i v tomto roce filmový festival Krimifest v Chodově. Zaměřený je na oblast prevence kriminality a myslí zejména na děti a mládež. Právě pro školáky byl také určený pondělní program – The Action. Tato multimediální show nabízí silný emotivní prožitek a seznamuje diváky s reálnými dopady dopravní nehody na oběť, ale také na další osoby v jejím okolí.

„Tohle představení by podle mě měli vidět i lidé, co se zrovna učí řídit v autoškole. Myslím si, že by to pro ně bylo hodně poučné,“ poznamenal autor Krimifestu a chodovský rodák Jaroslav Kopic. „Je zajímavé sledovat, jak se mládež během programu chová. Pamatuji si na jedno představení, na jehož začátku se školáci pochechtávali. Po nějaké době však sál naprosto utichl a na konci odcházeli žáci dosti přepadlí. To byl signál, že o věcech, jež viděli, budou přemýšlet,“ doplnil Kopic.

V pondělí se v chodovském kulturním domě během dopoledne sešlo téměř tisíc školáků z Chodova, Sokolova či Karlových Varů. „Pro mě to určitě bylo velké ponaučení. Sám jezdím na motorce, takže i já jsem na silnici vystavený nebezpečí. Jsem přesvědčený, že podobná představení mají smysl,“ řekl patnáctiletý Michal Trojan, žák chodovské základní školy.

The Action už má za sebou pět úspěšných ročníků. Jedinečnost této show spočívá v tom, že používá takový typ komunikace, který dokáže teenagery oslovit. Nesnaží se je poučovat, naopak, vítá je na představení v diskotékovém rytmu. Moderní hudba a excelentní výkon diskžokeje si během chvilky získávají všechny diváky v sále. A když je zábava v nejlepším, přijde šok – video se záběry vážných dopravních nehod – pestrý a rychlý sestřih toho nejhoršího, co se na silnici může stát, když někdo přecení své schopnosti nebo řídí pod vlivem alkoholu.

„Náš projekt není postavený na sice poučných, ale pro mladé většinou nudných přednáškách a mentorování. Používá formy multimediálního představení, při kterém je mluvené slovo zakomponováno do silných emotivních prožitků zprostředkovaných nejen drsnými záběry vážných dopravních nehod, ale i uměleckou scénickou produkcí. A mluvené slovo hlavně vychází z úst lidí, kteří vážnou nehodu buď sami zažili, nebo na místě pomáhali jejím obětem,“ vysvětluje Martin Gebauer, ředitel agentury EuroNet.CZ, která The Action produkuje. „Často v hledišti vidíme slzy a mnohdy se na nás diváci i zlobí, že jsme je vystavili takovému duševnímu traumatu. Ale pozitivní reakce publika ukazují, že jdeme správnou cestou,“ doplnil Gebauer.