Tři tisíce sto osmdesát pět korun. To je částka, kterou postupně přispěli návštěvníci sokolovského krytého bazénu do sbírky celosvětové humanitární organizace ADRA. Ta má ve vstupní hale bazénu umístěnou kasičku, kam lidé mohou vhazovat své finanční dary. Na Sokolovsku je to vůbec jediné místo, kde ADRA trvalou sbírku pořádá.

„Kasičku jsme zapečetili v listopadu roku 2007 a včera poprvé otevřeli. Osobně jsem ráda, že není opomenutá a lidé si jí všímají. Víte, dobrá je každá koruna. A i když se to na první pohled nezdá, tak i po drobných mincích naskáče pěkná suma,“ prohlásila zástupkyně ADRY pro Karlovarský kraj Jiřina Laubendorfová.

A proč organizace kasičku vybrala už nyní, když má sbírka trvat až do srpna příštího roku?
„Během prázdnin bývá bazén uzavřený kvůli údržbě. Až znovu zahájí provoz, tak sbírku opět rozběhneme,“ vysvětlila Laubendorfová. „Letos zavíráme od 1. do 31. července,“ upřesnil vedoucí plaveckého zařízení Karel Koutecký.

Peníze, které Sokolovští přispěli, poputují na konto projektu s názvem Rekonstrukce zchátralého zdravotnického střediska v Itibo v africké Keni. V roce 2006 zde byla opravena stará budova ambulance, domek pro personál a sociální zařízení. Začátkem minulého roku zde pak začala obnova porodnice. Ve vesnici Itibo a v okolí probíhají preventivní programy k boji s nebezpečnou malárií a přenosem viru HIV/AIDS. Součástí vzdělávacího a osvětového programu pro místní obyvatele je také podpora plánovaného rodičovství, péče o matky a o novorozence.