Po krvavých násilnostech v Rumburku a Novém Boru v severních Čechách se mnozí lidé ptají, zdali podobné střety s projevy nesnášenlivosti hrozí také na Sokolovsku. Redakce Sokolovského deníku proto oslovila vybrané radnice a ptala se, jaká je situace v dotyčném městě. Bují někde v okrese nenávist či rasismus?

„V Kraslicích žádné náznaky střetu extremistů se sociálně nepřizpůsobivými nejsou. Spíše se jedná o jejich zvýšený pohyb, objevují se tu nové tváře. Jednou měsíčně probíhá jednání s policisty, se kterými se zaobíráme bezpečností ve městě,“ řekl starosta Kraslic Zdeněk Brantl.

Situace se nemění ani v Chodově. Ve městě prý žádné extrémní projevy ani zvýšenou agresi nezaznamenali. „Obavy z těchto střetů máme, protože se může cokoliv kdykoliv zvrtnout, ale žádné takové signály zatím naštěstí nemám,“ sdělil místostarosta Chodova Patrik Pizinger s tím, že nejúčinnější prevencí je zejména komunikace s problémovými lokalitami. „Pravidelně se například scházíme s neziskovými organizacemi, se kterými řešíme různé problémy lokalit, které trápí nízké vzdělání, lichva a nezaměstnanost,“ dodal Pizinger. „Žádné indicie nenasvědčují tomu, že by na Sokolovsku mělo dojít ke střetu extremistů se sociálně nepřizpůsobivými. Kdyby však došlo, jsme na situaci připraveni,“ informuje tisková mluvčí krajských policistů Andrea Pomichalová.

Na Sokolovsku se jedná především o vnitřní migraci sociálně nepřizpůsobivých v rámci regionu. „Dochází k tomu už několik let. Začalo to v době, kdy Sokolov zahájil prodej bytů v lokalitě u kina Alfa. Spousta sociálně vyloučených rodin se pak přestěhovala na Kraslicko, do Rotavy nebo Oloví. Jejich strategie byla najít levnější ubytování,“ uvedl Jan Němeček z organizace Člověk v tísni.

„Bydlení je fenomén, který v jejich společnosti hraje zásadní roli. Sociálně vyloučení se stěhují například do ubytoven, jsou nezaměstnaní, chybí tam práce s mládeží a důsledkem jsou tyto střety. Obecně je ale třeba rozlišovat individuální případy, jako byly v Novém Boru, od dlouhodobé problematiky. Samozřejmě že se v místech jejich pobytu objevuje drobná kriminalita, ale spojovat násilné činy se sociálně vyloučenými je neštěstí, a ve společnosti pak vznikají další předsudky. Jedná se o problematiku mnohem hlubší, než se na první pohled zdá,“ uzavřel Němeček.

Filip Titlbach