Obecně podle odborníků navíc platí, že lidé si dávají na klíšťata pozor hlavně v létě, na podzim už situaci podceňují, a riziko onemocnění proto roste. Na významu nabývá prevence, kdy nejúčinnějším způsobem je očkování. Zájem o ně letos ohromujícím způsobem stoupá. Zatímco za celý rok 2013 si příspěvek na vakcínu proti klíšťové encefalitidě vyzvedlo ve VZP necelých 14 tisíc klientů, letos za prvních osm měsíců jich už bylo 84 tisíc.
¨

V posledních dvou týdnech je sice aktivita klíšťat malá až mírná, brzy ale může být hůř. „V první polovině září a ke konci října může být aktivita klíšťat až na šestém stupni z desetibodové škály," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Vycházela přitom ze sezónních předpovědí. Šestý stupeň aktivity klíšťat je přitom už prakticky hraniční hodnotou pro velké riziko napadení.

Zájem o příspěvek na vakcínu proti klíšťové encefalitidě vysoce podle pojišťoven překračuje očekávání. Nejde přitom jen o samotný absolutní počet očkovaných klientů, ale také o stále prudce stoupající trend.