Svůj prázdninový čas si loketští teenageři užívají zcela po svém. Některé party mladistvých, kterým mnohdy nebylo ani patnáct let, se nudí, a tak se několikrát týdně chodí opíjet. „Vždycky když je nuda, vezmeme chlast a jdeme se opít. Je pak lepší nálada,“ říkají teenageři.
Sehnat pivo či láhev vodky v Lokti podle nich není vůbec žádný problém. „Samozřejmě nemůžeme prozradit, kde si to kupujeme,“ smějí se.
„Takoví mi sem vůbec nechodí, a i kdyby, nenalila bych jim, vždy chci vidět občanky,“ říká provozovatelka Pohoda clubu v Lokti Dana Drahokoupilová.
„Mládež se nudí a nemá co dělat. Nejhorší je, že to jsou i děti ze základních škol. Rodiče by je měli více zaměstnat, protože mnohdy ani neví, co jejich děti dělají, kde jsou a čím se baví,“ myslí si učitelka Veronika Kalianková, která má v loketské základní škole na starost PEER program. Ten se zabývá řešením různých problémů od šikany, domácího násilí, až po alkohol. „Loni jsme měli pozvaného člověka, který už je několik let abstinent a teď chodí vyprávět o svých zkušenostech. Na tento školní rok určitě připravíme něco podobného,“ dodává Kalianková.
„Nejčastěji piju pivo, zhruba třikrát týdně. Občas si dám i něco tvrdšího, když je nějaká příležitost,“ vysvětluje svoje zkušenosti s alkoholem čtrnáctiletý teenager. Podle něj je nejlepším místem k pití alkoholu altánek za Základní školou v Lokti či Kolowratská skála. „Je tam úžasný pohled na celé město,“ vysvětluje mladík.
„Stejně jako ostatní drogy je i alkohol pro děti a mladistvé mnohem nebezpečnější než pro dospělé. I při občasném požití se zvyšuje nebezpečí onemocnění jater a nervového systému,“ potvrzuje primář Dětského oddělení nemocnice v Sokolově Luboš Vaněk. Zároveň upozorňuje, že pití alkoholu může vyvolat i psychické problémy.
Policie v Lokti o celém problému ví. „Děláme namátkové kontroly tak, aby o tom provozovatelé nevěděli. Teď přes léto je to problematičtější, v Lokti jsou různé kulturní akce a policistů není dostatečné množství,“ říká Jaroslav Šlajs z oddělení loketské policie.