Případy, kdy dochází k porušení zákona tím, že usedne za volant motorového vozidla člověk, který má vysloven zákaz řízení motorových vozidel, nejsou podle policistů již žádnou výjimkou. Do policejních statistik se denně připisují nové a nové případy tohoto trestného činu.

Případ

Jeden z případů popsala plzeňská policejní mluvčí Ilona Týmlová. „Devětatřicetiletého muže kontrolovala minulou sobotu policejní hlídka v Plaské ulici ve směru jízdy do centra Plzně. U muže, který řídil osobní motorové vozidlo Š-Faforit, policisté zjistili, že má Městským úřadem Nýřany vysloven zákaz řízení motorových vozidel z června roku 2007 na dobu 20 měsíců.
V tomto případě, stejně tak jako v mnoha dalších, kdy policisté zjistí, že osoba vykonává činnost, která mu byla zakázána, policista předvede osobu na příslušné obvodní oddělení k sepsání úředního záznamu a dalších úkonů a ihned vyrozumí státního zástupce,“ popsala postup v těchto případech mluvčí.

Statistika

Jen za první měsíc letošního roku evidují policisté v rámci Plzeňského a Karlovarského kraje 43 případů maření výkonu úředního rozhodnutí.
„Za stejné období loňského roku bylo toto číslo vyšší o 15 případů, tedy 58,“ upřesnila Týmlová.
Pokud bychom porovnali statistiku zmíněného trestného činu za rok 2007 s rokem 2006, kdy bylo zaznamenáno 999 případů, je zřejmé, že v roce 2007 došlo k značnému poklesu, a to o 457 případů.
„I přes tuto skutečnost je maření výkonu úředního rozhodnutí každodenním problémem, který nelze přehlédnout,“ zdůraznila Týmlová.

Prevence

Preventivně se v této souvislosti snaží na budoucí řidiče působit sokolovský dům dětí a mládeže. Tam pořídili takzvaný trenažér jistoty, na kterém si mohou –náctiletí vyzkoušet různé situace, které je v běžném silničním provozu mohou potkat. Vedení domu dětí dokonce uvažuje o zřízení speciálních brýlí, jejichž prostřednictvím se mohou –náctiletí přesvědčit, jaké vidění mají opilci za volantem. „Viděli jsme je v sousedním Německu. Brýle jsou záměrně zamlžené, aby se –náctiletí mohli přesvědčit, jaké mají vidění ti, kteří před jízdou požijí alkohol,“ říká k novince bývalý dlouholetý manažer sokolovského Střediska prevence kriminality a současný externí pracovník domu dětí Rudolf Volf.

Trenažér funguje v domě dětí od loňského května. „Od listopadu máme také trenažér – jízdní kolo. Zařízení slouží nejenom mladým lidem, ale mohou jej využívat také lidé, kteří se rozhodnou udělat si řidičský průkaz. Všem bez rozdílu ale zdůrazňujeme nebezpečnost užívání alkoholických nápojů před jízdou,“ uvedl Volf.