Vidět člověka, jak postává na ulici a popíjí pivo, je stále vzácnější. Pryč jsou také ty doby, kdy se před obchody nebo v parcích seskupovaly partičky a třímaly v rukách víno, nebo dokonce láhve s tvrdým alkoholem. Alespoň to platí pro obce a města, které se rozhodly pro vyhlášku zakazující požívání alkoholu na veřejném prostranství. Vydat nařízení a čekat, zdali ho budou lidé respektovat, však nestačilo. Do ulic museli vyrazit městští strážníci, aby vyhlášku občanům vysvětlili hned na místě. A jak na jejich snahu o dodržování pořádku reagovali lidé? V Novém Sedle například tvrdili, že pivo není jejich. S takovou fintou si však strážníci rychle poradili. Zabavený alkohol jednoduše vylili.

„Je zajímavé, že i když je venku minus patnáct stupňů, tak se před obchodem sejdou lidé a dávají si pivo. V tomto případě bohužel pokuty nepomáhají, a proto my zabavená piva vyléváme. Funguje to tak, že se strážník dotyčného člověka zeptá, čí je to pivo. A když řekne, že není jeho, tak policista alkoholický nápoj vylije, láhev odevzdá v obchodě a peníze se pak vloží do našeho hospodářského fondu,“ popsal řešení situace starosta Nového Sedla David Cervan. „Docela se nám tak podařilo vymýtit tento nešvar a uvést v platnost vyhlášku města týkající se zmíněného popíjení alkoholu na veřejnosti,“ poznamenal pracovník Městského úřadu v Novém Sedle Milan Bauman.

S řadou kuriozit se setkávají i policisté v Chodově. Nad ránem museli například o jednom lednovém víkendu usměrnit dva opilce, kteří na sebe upozornili příliš hlasitým zpěvem a rozbíjením láhví alkoholu. Bavili se dokonce i tím, že vchod do jedné restaurace zatarasili kontejnerem na kolečkách. „Poté začali konzumovat alkohol přímo před supermarketem, kde je to vyhláškou města zakázáno. I zde budili veřejné pohoršení. Přítrž v jejich dalším počínání udělala přivolaná hlídka, která jim udělila pořádnou pokutu,“ uvedl chodovský preventista Ladislav Staněk.

Více si přečtete v pondělním vydání Sokolovského deníku.