Měli by občané mít možnost konzumovat alkohol na veřejnosti ve svém městě? Na tuto jednoduchou otázku nemají v každém městě na Sokolovsku jasnou odpověď.
„Zastupitelstvo už v minulém roce přijalo obecně závaznou vyhlášku, kterou se omezuje požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích,“ vysvětluje tajemnice Městského úřadu v Sokolově Miroslava Kurcová.

Alkoholické nápoje lze podle citované vyhlášky v Sokolově konzumovat pouze v době od 6 do 18 hodin na veřejných prostranstvích, která zahrnují přesně určené pozemky kromě pozemních komunikací. Přesné informace zveřejnilo město na svém webu www.sokolov.cz.

V Chodově mají zhruba osm lokalit, kde je pití alkoholu zakázáno. Především v blízkosti škol a na parkovištích před obchodními domy. Přesto je zákaz pití alkoholu porušován. „Typickým příkladem je lavička před obchodním domem Penny Market nebo chodovská pěší zóna,“ zmiňuje velitel Městské policie v Chodově Josef Kertész. Ten říká, že existují dvě skupiny lidí.
„Ta první neví o tom, že vůbec nějaká vyhláška existuje. Koupí si pivo, sednou si na zídku a popíjí. S těmi to poté řešíme pochopitelně dohodou. Druhá skupina lidí je však horší, protože ti o zákazu pití alkoholu vědí, ovšem velmi rádi posedávají hlavně s krabicovým vínem, a jakmile vidí strážníky, velmi rychle se snaží zmizet,“ vysvětluje Kertész s tím, že za porušení vyhlášky hrozí i pokuty.

A co říká policie na variantu rozšíření míst, kde by mělo být pití alkoholu zakázané? „Rozhodně nepřipravujeme další rozšiřování, přestože by si to lidé z Chodova přáli. Někteří dokonce chtějí, aby zákaz platil v celém městě. Zákon to však bohužel neumožňuje,“ připomněl Kertész.
To například v Lokti žádnou vyhlášku nechtějí.
„Takovou vyhlášku nemáme, ani o ni nebudu usilovat. Některé lokality, jako hradby či altánky, jsou sice nadměrně znečišťovány zejména omladinou, já však nejsem schopen určit, je-li příčinou alkohol, THC, drogy či prosté ignorantství. Nemyslím si, že se jedná o akutní problém našeho města,“ podotkl starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.

A co si o absenci městské vyhlášky myslí samotní Loketští? „Pro některé je to bezpochyby výhoda a těm, co nepijou, je to jedno. Ohled bych ale rozhodně brala na děti. Aby koukaly třeba v parku na opilce, to mi přijde špatné,“ myslí si Markéta Ručková z Lokte.

V Horním Slavkově i v Bukovanech zákaz alkoholu platí. „Rovněž jsou stanoveny pozemky, kde je to zakázáno, a to například okolí základních a mateřských škol, na sídlišti či v okolí zapomněnek,“ uvádí starosta Bukovan Miroslav Stropek s tím, že policie v obci uděluje i pokuty.
„Pokud se však osoby zdržují na soukromém pozemku, jsme bohužel na ně krátcí. Pak tlačíme na majitele, aby situaci řešil a nedovolil jim tam požívat alkohol. Jedná se však především o osoby nepřizpůsobivé a bezdomovce, a to je někdy velice složité to řešit. Tento problém snad mají asi všude,“ uzavírá Stropek.

Horní Slavkov má vydanou vyhlášku ohledně zákazu pití alkoholu na veřejnosti v různých lokalitách města. „Policie na základě vyhlášky může daného občana vykázat z místa, kde popíjí alkohol, a zároveň mu může uložit pokutu,“ vysvětluje starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová.

K. Šujan