V areálu Domu ošetřovatelské péče a sociálního zařízení Vila Maria v Dolním Rychnově slavnostně vysvětili nový altán se zvonem. Bude sloužit pro klienty obou zařízení, kteří v zahradě a v altánu mohou trávit volný čas nebo se účastnit kulturních akcí či bohoslužeb.

Altán a okolní zahrada spojují domy ošetřovatelské péče a sociálního zařízení v jeden areál. „Altán se začal stavět v loňském roce a letos byl dokončen. Bude sloužit jako místo odpočinku a relaxace pro naše klienty a jejich rodiny, bude sloužit i pro různá vystoupení a v příštím roce plánujeme také otevření malé kavárničky,“ popsala Magdaléna Scholzová ze společnosti DOP-HC, s.r.o., která sociální zařízení provozuje.

Altán je vybaven zvonem, který mu dává i další rozměr, neboť se v něm mohou odehrávat i bohoslužby. Většinu prostředků na stavbu altánu dal léčebně karlovarský Rotary Club. Podle jeho prezidenta Petra Beneše podnikatelé z Rotary Clubu na altán přispěli nejen finančně, ale také tím, že snížili ceny prací na altánu. „Z původně odhadovaných nákladů ve výši asi 660 tisíc korun se tak výsledná cena dostala o zhruba 200 tisíc níž,“ řekl Beneš. Rotary Club také věnoval do altánu zvon.

Zatímco dům ošetřovatelské péče s 83 lůžky slouží jako léčebna dlouhodobě nemocných na přechodnou dobu, Vila Maria je sociální zařízení, kde klienti žijí trvale. Jde přitom o seniory s omezenou soběstačností, nemocné Alzheimerovou chorobou nebo jinými druhy stařecké demence. V současné době zde žije 42 klientů. Podle Scholzové je poptávka vyšší, než je zařízení schopno nabídnout.

Kromě nového altánu byla v areálu letos dokončena nová přístavba domu ošetřovatelské péče. Ta poskytuje nejen zázemí pro provoz léčebny, ale také prostory pro rehabilitační socioterapeutickou péči.