Až padesát lidí dostane během několika následujících měsíců výpověď z firmy Amati–Denak Kraslice. Společnost, která se vymanila z finanční krize, totiž pokračuje v restrukturalizačních krocích a ruší výrobu, kterou musí dotovat. Ta je jednoduše ztrátová. Konkrétně se nyní jedná například o výrobu takzvaných školních nástrojů. Mezi ně patří výroba saxofonů.

K úsporným opatřením vede Amati především stálý propad dolaru a také nízký kurz eura. První výpovědi rozdá firma už brzy.
„Pokud chceme zachránit firmu, musíme bohužel k těmto nepříjemným krokům přistoupit,“ řekl ekonomický ředitel Amati Jiří Štípek. Nejedná se podle jeho slov o hromadné propouštění. Pět desítek lidí by mělo odejít během několika měsíců. Půjde například o důchodce a zaměstnance, kteří mají smlouvu na dobu určitou. Dalším pak bude nabídnuta rekvalifikace a přesun na jiné místo ve fabrice. Je patrné, že své místo opustí i lidé, kteří v Amati pracují i desítky let. I tak ale vedení firmy hovoří o tom, že zakázek je dostatek. Souhlasí s tím i šéf odborářů Milan Šudák.

„Situace je to nepříjemná. Nicméně nyní se sníží počet takzvaných technickohospodářských pracovníků oproti dělnické sféře. Po tomto kroku jsme volali už před dvěma roky,“ řekl Šudák. Jedná se například o technology, skladnice, ale třeba i uklizečky.

Šudák zároveň dementoval informaci o tom, že by Amati neměla na výplaty. „To se sice fabrikou šíří, ale není to pravda. Vedení mě přesvědčilo o tom, že má na výplaty několik měsíců dopředu,“ doplnil.

Zaměstnanci přiznávají, že v ohrožených dílnách panuje nervozita.
„Nikdo si není ničím jistý. Je ale znát, že některé dílny nejsou využívané. Máme tam mnoho výrobních strojů a řada z nich se ani nespustí,“ řekl jeden z pracovníků. Jméno si nepřál zveřejnit.

Jaký bude mít propouštění dopad na nezaměstnanost v Kraslicích, zatím odborníci nechtějí odhadovat. Mluvčí sokolovského úřadu práce Jaroslav Januš uvedl, že bude záležet na tom, jací lidé dostanou výpověď.

„Pokud to budou specialisté, jejich zařazení by nemuselo trvat dlouho. Ovšem nebylo by to zřejmě přímo v Kraslicích, ale v jiných částech regionu. Hůř by na tom byli lidé s nižší kvalifikací. V těchto případech je nabídka práce velmi omezená,“ doplnil.