Do práce i v sobotu chodí zaměstnanci předního evropského výrobce dechových hudebních nástrojů Amati Denak Kraslice. Takzvané pracovní soboty zavedla firma proto, aby vůbec stačila vyrobit nástroje, které si zákazníci objednali. Ekonomický ředitel firmy Jiří Štípek mluví o tom, že Denak je v době světové hospodářské krize v dobré pozici a má dostatek zakázek. Odbytiště nachází v USA, Německu, Rakousku a Rusku. Zhruba osmdesát procent produkce míří za hranice republiky.

Amati se daří snižovat ztráty. Zatímco v roce 2006 činily kolem sedmdesáti milionů, odhad za loňský rok je kolem patnácti milionů. Štípek přisuzuje tento trend zásadním restrukturalizačním krokům. Firma například přestala vyrábět levné studentské nástroje, které začali celosvětově produkovat levní asijští výrobci. „Soustředíme se nyní například na výrobu žesťových nástrojů. Právě tady máme řadu zakázek,“ uvedl ředitel. Věří, že hospodaření za letošní rok by mohlo skončit na nule. „Byl by to úspěch,“ poznamenal.

Štípek však přiznal, že firma je v provozní ztrátě. Proto také nevyplácí zaměstnancům polovinu odměn, maximálně 1 500 korun. „Byla tuhá zima, a náklady se tak zvýšily. Vždyť například jen plyn podražil o třiatřicet procent. Navíc výkon zaměstnanců není takový, jaký bychom si představovali. Ideální by bylo, kdyby pracovní soboty nemusely být a stihlo by se vše v běžné pracovní době,“ sdělil Štípek.

Odborová organizace Amati proto svolala mimořádnou schůzi. Zaměstnanci se ale podle šéfa odborářů Milana Šudáka na nic nezmohli. „Měli možnost říct, že firma má špatně nastavené normy a plán. Ale neudělali to. Jako by jim to bylo jedno. My s tím teď jen těžko něco uděláme. Myslím si přitom, že lidé pracují dobře,“ řekl.

Samotní zaměstnanci doufají, že odměny se jim brzy vrátí. „Jsem na druhou stranu rád, že se Amati dostala z těžké krize. Obávali jsme se, že přijdeme o práci. Teď to vypadá slibně,“ uvedl jeden ze zaměstnanců.

Amati v době restrukturalizace propustila desítky lidí. Podle Štípka už hromadné výpovědi nehrozí. Počet zaměstnanců se ustálil na 260.