Hlavním úkolem asistentů je dohlížet na veřejný pořádek, komunikovat se zdejšími menšinami a řešit případné problémy domluvou nebo přivoláním strážníků. Projekt, jehož část financovaly evropské dotace, skončil v České republice minulý rok. Města řešila, jak si pěší posily policistů udržet a zaplatit. Peníze slíbila ministerstva vnitra i práce a sociálních věcí.

„Chceme, aby naše město bylo opravdu bezpečné. Počet najatých lidí se mění v návaznosti na to, kolik jsme schopni dostat dotačních peněz. Nyní jsme od vnitra dostali dotaci na dva asistenty. Pokud vše dobře dopadne, tak předpokládáme jejich nástup nejpozději 1. července," uvedl velitel městské policie Petr Kubis s tím, že by chtěli v ulicích zpět 8 asistentů.

Někteří budou hlídkovat v lokalitě u nádraží, na úřadech nebo v nemocnici. Ta podle sokolovské radnice slíbila, že na provoz pochůzkářů přispěje.
V Sokolově se roční rozpočet na mzdy a vybavení osmi asistentů minulý rok vyšplhal ke dvěma a půl milionu korun. Kdyby nepomohl stát, Sokolov by si službu mohl jen těžko dovolit. Podle lidí se ovšem osvědčila.

„Město udělalo dobře, když vybralo většinou asistenty z romské komunity, jejichž rodiny mají určitý vliv na ostatní. Ti je poté většinou poslechli," řekl jeden z obyvatel lokality u vlakového nádraží.