„Tak tenhle padesátkou určitě nejede,“ kroutí hlavou za plotem u svého rodinného domu obyvatel Jindřichovic. „To je tady na denním pořádku. Aby se člověk bál přejít silnici,“ doplnil. I další místní lidé upozorňují na vysoký počet pirátů silnic, kteří táhlým úsekem v obci neprojíždějí stanovenou padesátikilometrovou rychlostí. Do boje proti nim se proto pustila i samotná radnice.

Hlavní silnice rozděluje obec. Chybí na ní však přechody. U silnice nejsou ani chodníky. Starostka vesnice Anna Polívková vzpomíná na případ, kdy tam auto srazilo místní ženu. Ta srážku nepřežila. „A to jsme registrovali připomínky, proč není na hlavní silnici povolena sedmdesátka. To bychom nedopustili,“ říká Polívková.

Nehoda se tam stala i o víkendu. Když zdejší mladík chtěl odbočit, ve vyšší rychlosti do něj narazilo auto, které ho chtělo předjet. „Je jen otázkou času, kdy se zase něco stane,“ obává se starostka.

Radnice nehodlá čekat. Na silnici instalovala radary. Na světelné tabuli je tak vidět rychlost projíždějícího auta. Pokud překročí povolenou rychlost, objeví se nápis: Zpomal. „Provoz ještě dolaďujeme. Je vidět, že řidiči v tom okamžiku zpomalí. Problém je, že řada z nich pak znovu přidá plyn. Chceme proto, aby zařízení bylo napojené na policii,“ uvedla. Sama je denně svědkem zběsilých jízd řidičů. „Obec si pletou doslova se závodní dráhou. Lidé mají strach přecházet na druhou stranu. Bydlí jich tam přitom stále více,“ poukázala Polívková.

Obec se také již zanedlouho pustí do výstavby přechodů pro chodce. Z pětimilionového rozpočtu bude muset na dva přechody vyčlenit kolem půl milionu korun. Vybudují se ostrůvky se zpomalovacími pruhy.

Radary si zatím na zkoušku pořídila i Rotava. Fungují také v Josefově. Jako druhé město v republice si pak Vřesová pořídila semafory, na kterých stále svítí červená. Pokud řidič jede padesátikilometrovou rychlostí, ihned se rozsvítí zelená. V opačném případě je motorista nucen zastavit na červenou.