Na zledovatělé silnici mezi Rolavou a Stříbrnou na Sokolovsku nemohl autobus dál pokračovat a uvízl tam. Členové horské služby společně s hasiči tak převezli všechny děti do zřízeného evakuačního centra v horské chatě v Přebuzi.

„Řidiče autobusu poslala navigace na málo využívanou a v zimě neudržovanou silnici. Bohužel to nebylo poprvé a s velkou pravděpodobností ani naposled, co jsme museli podobnou situaci řešit. Autobus je v tomto ohledu spíše výjimkou, uvízlé osobní automobily standardní záležitostí nejenom na této krušnohorské silnici. Situaci se snažíme řešit s kompetentními orgány,“ říká náčelník Horské služby z Krušných hor Miroslav Račko.

Situace u Přebuzi.
Autobus havaroval na zledovatělé silnici, hasiči evakuovali 43 dětí

Žádost o pomoc dostala Horská služba kolem poledne. Na místo vyrazili horští záchranáři směrem od Přebuzi a na terénní čtyřkolce Rájeckým údolím. Právě tento úsek je aktuálně pro auta nesjízdný. Souběžně s tím kontaktovala Horská služba hasiče Karlovarského kraje s žádostí o spolupráci. „Vzhledem k tomu, že o samo vyproštění se řidič snažil už nějaký čas, bylo naší prioritou zajistit transport dětí a doprovodu na dostupné místo a zprostředkovat jejich odvoz do cílového místa. Kolegové z hasičského záchranného sboru zajistili autobus a místo na Kovářské boudě na Přebuzi, která může sloužit i při mimořádné události,“ vysvětluje Račko. Transport probíhal ve vozidlech Horské služby a hasičů a také ve speciálních transportním autobusu hasičů. Společně s dětmi se převážel také veškerý proviant lyžařského kurzu a osobní věci dětí i pedagogů.

„Celá akce skončila úspěšně kolem 15. hodiny. Kurz je nyní v pořádku v penzionu na Bublavě,“ uzavírá Račko. Záchranáři i lyžařský kurz mohou být podle místních lidí rádi, že k této situaci nedošlo například o uplynulém víkendu, kdy na horách panovaly velmi špatné povětrnostní podmínky. Uvíznutý autobus musela vyprostit speciální odtahová služba.