Pak přijelo v roce 2003 auto a i přes odpor místních ho naložili a odvezli pryč, prostě ho ukradli. O čem je řeč? O pomníku obětem 1. světové války v Plánské Huti. Právě tyto pomníky se rozhodli zmapovat autoři publikace Stopy velké války, jejíž vydání se připravuje na výročí konce 1. světové války, tedy na listopad.

„Jsou osmičkové letopočty, říkal jsem si, co k tomuto výročí vydat. Zvítězilo stoleté výročí konce 1. světové války, tak jsem se rozhodl, že zkusím zmapovat právě pomníky, ať už zaniklé nebo stále existující, na Sokolovsku,“ přiblížil jeden z autorů Vladimír Bružeňák. Proč neudělat celý kraj? Zaznělo z úst jednoho z jeho kolegů. Začal tedy spolupracovat s Romanou Beranovou ze sokolovského muzea a přizvali i další autory, Jaroslava Vyčichla, Josefa Mackeho a Tomáše Kárníka.

Výsledkem je publikace, ve které čtenáři najdou přibližně 330 pomníků z celého kraje. „Knížku jsme se rozhodli udělat jako vlastivědnou encyklopedii. Bude rozdělena na tři okresy a každý okres bude mít ještě podoblast. Ke každému pomníku bude kratičký úvod o obci a popis toho pomníku, jak vypadal původně a jak vypadá nyní, pokud ještě existuje, jestli se rekonstruoval, případně kde stál, jaké byly nápisy. A to vše doprovodí bohatá fotodokumentace. Chceme pomník dokumentovat dobovou, historickou fotkou, pokud se podařilo ji sehnat, i tou současnou v případě, že stále ještě stojí,“ popsal chystanou publikaci Bružeňák.

Shánět podklady a informace nebylo vždy úplně jednoduché. Řada pomníků již neexistuje, často zanikly i obce, kde kdysi stály. Zajímavostí podle autora je i to, že někde už je jedinou upomínkou na zaniklou obec právě tento pomník. „Vycházeli jsme hodně z kronik, z dobového tisku, z vojenského archivu i pražského vojenského ústavu. Hodně napomohly samotné obce a hodně také místní nadšenci a badatelé, na které jsme se obrátili,“ prozradil, jak autoři získávali materiál pro svou knihu. „Byl to občas problém. Po válce se náš kraj hodně proměnil, řada obcí zanikla a celá řada pomníků byla zdevastována, protože to byly pomníky původním německým obyvatelům, kteří padli v 1. světové válce,“ připustil Bružeňák. Jako zajímavost ale doplnil, že zejména na Sokolovsku našel na pomnících i česká jména, dokonce se správnou diakritikou napsaná. A také připomněl zvláštní osud třeba pomníku zavaleného „horníka“, který stál u sokolovského bazénu. „Tradovalo se, že pomník přežil právě proto, že se po válce domnívali, že to je reliéf zavaleného horníka, a on to je německý voják v hrobě,“ s úsměvem poznamenal Bružeňák.

Podobných zajímavostí najdete v knize, která bude mít přibližně 500 stran, řadu, včetně opravdu unikátních fotek. Navíc tu budou i informace a fotografie o zajateckých táborech v kraji. Publikaci Stopy velké války v nákladu 500 kusů vydává sokolovské muzeum. Křest by se měl konat v listopadu. „K sehnání bude v našem muzeu. Ale vzhledem k tomu, že mapuje pomníky v kraji, nabídneme ji i v jiných městech minimálně prostřednictvím muzeí,“ doplnil ředitel Muzea Sokolov Michael Rund.

Ilustrační foto.
Naletěli a málem přišli o úspory, 700 tisíc korun zachránil seniorům taxikář