VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta zpátky existuje, ale není jednoduchá

Sokolov - Povídání s vedoucí azylových domů v Sokolově Mirkou Fajtovou o pomoci potřebným

26.1.2012
SDÍLEJ:

V AZYLOVÉM DOMĚ mají matky s dětmi k dispozici vše potřebné. Na snímku malý chlapec sleduje pohádky v televizi.Foto: Deník/(mih)

Mířím za reportáží do azylových domů pro matky s dětmi a pro jednotlivce, které v Sokolově spravuje obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi. Zajímá mě, co lidi do azylových domů přivádí a kdo se jim věnuje. Během cesty se ptám lidí na jejich názor. A co vůbec o tomto zařízení vědí. „Azylový dům v Sokolově? Tam jsou muslimové a černoši?“ vytřeštil oči asi padesátiletý Sokolovák.

„Vím, že tam jsou matky s dětmi, které musely utéct z domova, a muži, kteří nemají kde bydlet,“ uklidnila mladá paní moje pochybnosti o tom, jak zdejší občané znají své město.

Na místě schůzky mě vítá vedoucí azylových domů Mirka Fajtová. „Vyzařuje z vás pohoda a klid,“ začínám rozhovor.

„V pohodě nejsem, protože i po mnoha letech praxe silně vnímám potíže našich klientů, ale v klidu být musím, abych na ně nepřenášela nervozitu. Naše běžné starosti nejsou ničím v porovnání se situací lidí, kteří ztratili domov, jsou bez peněz a někdy marně hledají naději na lepší život. Přitom většina našich klientů měla rodiny stejně jako my.“

Od vedoucí chci znát začátky nešťastných příběhů: „Proč vás lidé vyhledávají?“ Téma na mnoho odborných prací Fajtová díky zkušenostem shrnuje: „Obvyklý scénář začíná neplněním běžných rodinných a občanských povinností. Následuje nemožnost, neschopnost či neochota vypořádat drobné až malicherné resty. Problémy nemizí, naopak se stupňují. Polovina našich klientů běh událostí pozitivně ovlivnit nemůže. Druhá polovina problémy lehkomyslně neřeší, zanedbává standardní životní a společenské návyky a povinnosti, jako je péče o rodinu, řádné plnění pracovních úkolů, zdravý životní styl. Udeří rána osudu v podobě nemoci či úrazu, dojde ke ztrátě zaměstnání nebo osoby blízké a nikdo nepromine zvyšující se platební povinnosti. Dostavuje se protiprávní jednání, rozvody, předlužení, závislost na návykových látkách, domácí násilí a podobně. Cesta zpátky existuje, ale nikdy není jednoduchá. Největší potíží je, že lidem chybí motivace,“ vysvětluje.

Někdo si za to může, a někdo ne, dovolím si rekapitulovat zjištěné. „A proč právě vy, obecně prospěšná společnost?“ Fajtová mi odpovídá otázkami: „A kdo se o ty lidi postará? Zřídí stát nebo obce nějaké tábory, kde budeme takové lidi shromažďovat? Nebo je budeme odesílat na neobydlené ostrovy, aby nepřekáželi? Mohou si za svoji situaci skutečně jen oni sami? Nemá na jejich osudech podíl celá společnost? Hodně lidí hledá hranice povoleného a zakázaného a přitom těžce naráží. Je lepší nechat je bloumat po ulicích nebo na periferii a mít z nich strach, anebo jim nabídnout šanci na návrat? Jsme společnost působící v sociálních službách podle příslušného zákona, takže je vidět, že stát si složitost této oblasti uvědomuje. Naše společnost je neziskový subjekt, takže se neženeme za ziskem, ale jsme tu pro lidi v tíživé životní situaci.“

„Jak vašim klientům pomáháte?“ ptám se do klepání na dveře kanceláře, ve které hovoříme. Fajtová napíše mladé mamince adresu a telefonní spojení na dětského lékaře a sděluje: „Naším úkolem je spolu s klienty najít jejich ztracenou rovnováhu a chuť do života bez ohledu na věk. Matkám pomáháme v péči o jejich děti. Dětem se v rámci našich možností snažíme pomoci ve škole a čas od času připravíme zábavu spojenou s poučením. Dospělým poradíme při řešení záležitostí na úřadech a pokud o to stojí, pak jim také pomáháme hledat zaměstnání. Nikoho neponižujeme, avšak vyžadujeme dodržování jednoduchých pravidel. Každý člověk má svoji důstojnost, ale ne každý se podle toho chová. Někteří lidé jsou bojovníci a velmi zdvořilí, jiní ztrácejí čest a hrdost velmi záhy. Jedni rádi pomohou druhým, jiní lžou a nedodržují jednoduchá pravidla slušného chování. Urychlovačem potíží je alkohol, drogy a obrovské dluhy.“

A kdo činnost zařízení vůbec financuje? Na odpověď chvíli čekám, a tak se rozhlížím po kanceláři. Vidím uskladněné ložní prádlo pro klienty, dva velké koše s dětskými hračkami, knihovnu s tituly novými i pamatujícími několik desetiletí, obrázky kreslené dětmi.

„Nechci zapomenout na nikoho z těch, kteří přispívají, protože ocenění zaslouží každý,“ říká Fajtová a soustředěně pokračuje: „Peníze získáváme od státu prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí, z Evropského sociálního fondu, od Karlovarského kraje, od měst Sokolov a Kynšperk nad Ohří, od podniků, od nadací zřízených podniky i soukromníky, občas něčím přispějí občané. Zdá se to hodně, ale naše o. p. s. se věnuje několika stovkám osob ročně. Pomoc v nouzi nejsou jen azylové domy v Sokolově. Na našem webu se dozvíte o všech našich službách,“ doplňuje vedoucí.

Autor: Milan Hloušek

26.1.2012
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Pokladní 10 000 Kč

Pokladníci v prodejnách Pokladní + zástupce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky - Polčinová Olga - 724 253 532, 352 699 115, - e- mailem - polcinova@zkdsusice.cz, - osobně - prodejna potravin COOP KONZUM potraviny nebo kancelář vedoucího střediska Sokolov, Jednoty 1931, , Požadované dovednosti:, Vyučení nebo praxe v oboru, , Zaměstnanecké výhody:, Stravenky + příspěvek na dopravu. Pracoviště: Západočeské konzumní družstvo sušice - rovná, 356 01 Sokolov 1. Informace: Olga Polčinová, +420 724 253 532.

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 13 000 Kč

Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Správce hřišť a sportovišť. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - e-mailem - trefilova@smkynsperk.cz, - telefonicky pí Hana Trefilová - 775 736 606 v době od 6:30 hod. do 15:00 hod., pondělí - pátek , - osobně: v budově společnosti , , Upřesňující informace:, , Zaměstnanecké výhody: stravenky, služební telefon, , Pracovní doba: 10:30 hod.- 19:00 hod., středa - neděle , pružná pracovní doba, , Místo výkonu práce: Chebská 697, 357 51 Kynšperk nad Ohří. Pracoviště: Správa majetku kynšperk nad ohří spol. s r.o., Chebská, č.p. 697, 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Hana Trefilová, +420 775 736 606.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Krejčí, šička 81 Kč

Krejčí Dámská krejčová - švadlena. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, - osobně na adrese nám. Míru 24, Kynšperk n/Ohří, - telefonicky p. Čarapanský a p. Hošková 603 885 274, 777 975 655, 352 683 924, - e-mailem: Rei.3@seznam.cz, , Upřesňující informace:, , Požadujeme: , - vyučení v oboru , - praxe, , Nabízíme: , - příspěvek na dopravu, , Pracovní doba: 06:00-14:30 hodin. , , Místo výkonu práce: náměstí Míru 24, Kynšperk n/Ohří. Pracoviště: Kyntextil s. r.o., náměstí Míru, č.p. 24, 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Reimund Čarapanský, +420 603 885 274,352 683 924.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 25 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Řidič - autojeřábník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky Josef Pirohanič 602 160 042, - osobně na adrese: NA DOLE 1007, HORNÍ SLAVKOV, , Požadavky:, - ŘP sk. C, - proškolení a průkaz jeřábníka zajistíme, , Pracovní doba: dle domluvy, , Místo výkonu práce: Horní Slavkov + dle zakázek. Pracoviště: Josef pirohanič - autoslužby, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Josef Pirohanič, +420 352 688 271,602 160 042.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Goodfest letos slaví deváté narozeniny. Ty budou předehrou  pro velké výročí.

Jubilejní Good Fest hlásí hvězdné hosty a přesouvá se více do centra

Ilustrační foto.

Muži na lavičce přiložil nůž na krk, pak ho hodil k dětskému kočárku

Seniora okradla o ukryté peníze, stal se i obětí vydírání

Kraslice – Dvaasedmdesátiletého seniora okradla v Kraslicích dvaadvacetiletá žena.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Velmi citelně se ochladí. Můžou se objevit dokonce i přízemní mrazíky

Karlovarský kraj – Ve čtvrtek začalo astronomické léto, a jak to tak vypadá, s letním počasím se ale na nějaký čas budeme muset rozloučit.

Festival dechových hudeb potřetí rozezvučí město v rytmu dechovky

Březová – Řízné tóny dechovky rozezvučí opět po roce město Březová u Sokolova. Na třetím ročníku Festivalu dechových hudeb zahrají posluchačům letos dokonce čtyři soubory.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT