Babybox v sokolovské nemocnici je nový a modernější, odložené miminko se dostane rychleji do péče odborníků a ovládání boxu bude snazší. Stávající „schránka" byla podle Ludvíka Hesse, zakladatele babyboxu, zastaralá, rozdíl je prý nesrovnatelný. „Nový babybox oproti původnímu je technicky dokonalý, působí jako mercedes proti trabantu. Nový typ má například nejen automatické zateplení, ale i odvětrání teplého vzduchu. V létě  je tento systém potřebný. Také ovládání boxu je naprosto automatické, člověk pouze stiskne tlačítko a vše automaticky proběhne," říká Ludvík Hess.


Původní babybox byl umístěný do prostorů sokolovské nemocnice 1. června 2008 jako devátý v České republice. O rok později pomohl vstoupit do života jednomu nechtěnému děťátku, Fandovi.
Karlovarský kraj má stále prvenství v počtu nejméně odložených dětí. Za celou dobu  existence babyboxů zde bylo odložené pouze jedno miminko. „V tuto chvíli máme 66 babyboxů v celé republice. Za deset let své existence babyboxy pomohly 124 děťátkům. Sokolovští dárci se ale bohužel stáhli do defenzívy a nepodařilo se vybrat ani třetinu potřebné částky, jež činí kolem tří set tisíc korun. Věříme, že lidé pomohou v dobré věci a přispějí na modernizaci dalších babyboxů v České republice. Máme své partnery, kteří přispívají, bohužel jich ale ubylo," svěřil se Hess. Mezi  dárce se v těchto dnech zařadilo například město Chodov, které věnovalo na účet nadačního fondu 15 tisíc korun.

Klára Čurlinová