Aktéři Festivalu politické písně v Sokolově vyhlásili vítěze internetové ankety Český papaláš. Tím se s absolutní převahou stal Jiří Paroubek. Cenu pro něj převzala jeho manželka Petra. Ochuzeni ale nebudou ani vítězové, respektive vítězky, další kategorie – Skokan roku. Ocenění, kterým je plato s jedním vejcem, dostanou poštou. Na zásilku se mohou těšit Olga Zubová s Věrou Jakoubkovou. Pořadatel festivalu Miroslav Balatkavěří, že by se jim cena mohla líbit.

Za Prasárnu roku lidé vybrali vyjádření nedůvěry vládě uprostřed hospodářské krize a předsednictví Evropské unie. Skokankami roku jsou pak hned dvě političky. Jak se budou o cenu dělit?

Uvidíme, jak to celé dopadne a jak se k tomu vyjádří. U té nominace Skokan roku asi ale bude problém. My jsme je dali dohromady, protože po Poslanecké sněmovně poskakovaly společně. Cenu jim tam pošleme na jejich obě jména. No, snad při předávání poštovní zásilky nevznikne nějaký zmatek.

A že cenu vyhrál Paroubek a cenou je vejce, to je naprostá náhoda?
Náhoda to určitě není. Iniciátoři vaječného protestu se rozhodli, že náš festival nějak podpoří. To vajíčko je dnes spojené s Jiřím Paroubkem. Nicméně je symbolem nějakého aktu nespokojenosti a že něco není v pořádku.

Zaznamenal jste nějaké ohlasy politiků, že by se akce měla politicky mírnit?
Nic výrazného jsme nezaznamenali. Město Sokolov bylo generálním partnerem festivalu a dostali jsme grant. Bez jeho pomoci bychom tuto akci ani nemohli udělat. Spíše nám bylo naznačeno, že by to mělo být možná v určitém směru více pluralitní. A že převaha pana Paroubka v rámci festivalu je natolik velká, že bychom při schvalování grantu možná nemuseli dostat hlasy od zastupitelů ze strany ČSSD. Nicméně, my si myslíme, že jsme udělali co nejvíc. Nominace za ČSSD byly v anketě Český papaláš dvě a za ODS tři. Dokonce si myslím, že jak to dopadlo, způsobila současná vlna takzvaného antiparoubkovství. Na té se to všechno svezlo. Trochu mě to osobně mrzí, já osobně jsem hlasoval pro někoho jiného.