Na téměř dvě stě milionů korun odhadují památkáři investice, které by byly třeba na rekonstrukci hradu, jenž je součástí areálu Státního zámku a hradu v Bečově nad Teplou. Jak informoval bečovský kastelán Tomáš Wizovský, získat tak velký objem peněz je nelehký úkol. „Pokud budeme úspěšní a získáme peníze z evropských fondů, tak by oprava této části areálu mohla začít do pěti až deseti let,“ upřesnil kastelán.

V současné době je totiž veřejnosti zpřístupněna jen jedna třetina bečovské památky, která se skládá ze tří objektů. Vedle otevřeného barokního zámku a výše zmíněného hradu je její součástí ještě jeden zámek, takzvané Pluhovské domy. Právě tyto dvě znepřístupněné třetiny památky jsou ale v havarijním stavu.

„V této části areálu byly zatím proinvestovány dva miliony korun v rámci opravy. Nepřetržitě se tu pracuje, dělá se restaurátorské zajištění omítek i geografický průzkum,“ doplnil kastelán. Cílem bečovských památkářů je vytvořit z komplexu plnohodnotné spektrum, které nabídne i netradiční prohlídky.