Ačkoliv by letošní poněkud nestálé léto mohlo na památky v Karlovarském kraji přilákat více návštěvníků, situace je opačná. Provozovatelé hradů na Karlovarsku se shodují, že důvodem jsou právě velké výkyvy počasí.
„Rapidní střídání počasí nám opravdu nevyhovuje. Pokud prší, lidé na tento fakt zareagují zpravidla až po několika dnech, když už se ale opět počasí zlepšuje,“ říká kastelán Státního zámku a hradu v Bečově nad Teplou Tomáš Wizovský. „Nerad se odvolávám na krizi, protože mi to přijde jako klišé, ale bude to zřejmě pravda. Lidé šetří, což sledujeme i na nákupu doplňkového zboží,“ dodává kastelán.

Další informace ze zámku upřesňuje pracovnice Jaroslava Frolová. Ta míní, že nynější hrad v Bečově je v rekonstrukci, a tudíž návštěvníci mohou obdivovat právě jen přilehlý zámek.
„A návštěvnost? Tak to je neodhadnutelný fenomén. Jednu sobotu přijde sto padesát lidí a za týden, i když je úplně stejné počasí, přijde třeba šest set padesát. Záleží opravdu na tom, jestli lidé zrovna mají po výplatě, nebo před ní, jestli mají náladu a chuť se prohlídky zúčastnit,“ uvádí Frolová. Podle ní jsou nejhoršími dny středa a pátek. „To například v úterý máme narváno, protože v pondělí je zavřeno,“ doplňuje Frolová s tím, že oproti loňsku zaznamenává zámek Bečov nad Teplou propad návštěvnosti o téměř 12 procent.

Na nestálé počasí si stěžuje i majitel Horního hradu Pavel Palacký. „Celkovou letošní návštěvnost nevidím až tak tragicky, je obdobná jako loni. S ohledem na velké výkyvy počasí je to ale horší s kulturními akcemi, které na hradě pořádáme každý víkend,“ vysvětluje Palacký. Právě na víkendy se totiž vždy počasí tradičně zhorší.

Například ale Hornické muzeum v Krásně si zatím návštěvnost pochvaluje. „Je to slušné, denně chodí kolem padesáti lidí. Počasí na to rozhodně nemá vliv, ba naopak. Když je horko, lidé se chodí koupat a návštěvnost klesá. Pokud ale prší, jdou třeba právě do muzea,“ říká pracovnice Hana Cinertová.

A jaká je situace na statku Bernard v Královském Poříčí? „Trochu nižší návštěvnost zaznamenáváme u kulturních akcí, které nyní pořádáme. Neznamená to ale, že by nám nějak klesala, spíše stagnuje. Ostatně s tím nyní mají problém všichni, co pracují v cestovním ruchu,“ prohlásil jednatel Správy pamětihodností v Královském Poříčí Miroslav Makovička.

I tak správci statku počítají, že letošní návštěvnost bude rekordní. „Očekáváme, že k nám zavítá o pět tisíc lidí více než loni. Minulý rok jich bylo sedmnáct tisíc,“ sdělil Makovička. Bernard totiž vsadil na propagaci a ta se mu nyní s úspěchem vrací. „Objížděli jsme lázeňské domy a cestovní kanceláře v Karlových Varech, kde jsme o sobě dávali vědět. V podstatě stále začínáme, takže bude trvat ještě nějakých pět let, než se dostaneme na úroveň, jakou chceme,“ doplnil.