Drahý benzín a nízký kurz eura odrazují německé turisty od cest do českého příhraničí v Kraslicích. Právě čerpací stanice bývaly zejména před víkendy obklopené auty německých řidičů, kteří i několik hodin vydrželi čekat na natankování ve frontě. Někteří čerpadláři nechtějí kvůli konkurenci o situaci otevřeně mluvit. Přiznávají ale, že zákazníků ubylo.

„Němci z bývalého východního Německa hodně počítají a jsou šetřiví. Spočítají si, že cesta do Čech se jim už zase až tolik nevyplatí,“ říká jeden z čerpadlářů. Jméno si nepřál zveřejnit. „Benzínky nejsou v existenčním ohrožení. Je ale znát, že Němců jezdí míň a míň,“ doplnil. Například u čerpací stanice Benzina stojí Natural 95 33,10 koruny, a nafta dokonce včera podražila na 35,30. Konkurenční Esso, vzdálené jen několik stovek metrů, má Natural za stejnou cenu. Včera dopoledne pak nafta stála 34,90. „Dokud koruna neoslabí a ceny nepůjdou dolů, s frontami je konec,“ řekla obsluha jedné z benzínek. Němci prý nepřestali jezdit. Těm, co bydlí hned za hranicemi, se totiž ještě v Čechách tankovat vyplatí.

Za litr Naturalu 95 v německém Klingenthalu, který s Kraslicemi sousedí, řidiči zaplatí v přepočtu o zhruba korunu více. „Bývaly ale časy, kdy jsme na litru ušetřili až sedm korun. Teď v Čechách tankuji jen příležitostně, když jedeme na výlet. Bydlím dvacet kilometrů od Kraslic a cesta sem se už nevyplatí. Jindy jsem nebyl líný dlouho čekat, protože jsem na plné nádrži ušetřil desítky českých korun,“ řekl německý turista Manfred Höher.

Nízký kurz eura však nepociťují jen čerpací stanice. Ubylo i návštěvníků restaurací. Jejich majitelé také nechtějí konkurenci přiznat, že tržby jsou nižší. Nicméně některé restaurace propustily podstatnou část personálu, protože na jejich platy už nebylo.

Krasličtí podnikatelé příliš nevěří, že se situace zlepší. Podle ekonomů totiž rozhodně nehrozí, že by koruna začala prudce oslabovat.