Kolem lukrativních pozemků u státních hranic s Německem v Kraslicích, na kterých měla stát napůl městská benzínka se soukromou firmou DVT Gastro, se strhává další pozdvižení. Rozpoutal ho dopis firmy FSI Group adresovaný všem zastupitelům. Ta se s městem soudila o vlastnictví těchto pozemků, avšak líčení prohrála.

Firma v září 2007 nabídla městu ukončení veškerých soudních sporů a také výstavbu čerpací stanice na vlastní náklady. Navíc chtěla městu platit měsíčně až dvě stě tisíc korun po dobu jednoho roku, než bude benzínka stát. Zastupitelé se pozastavují přinejmenším nad tím, proč se o nabídce vůbec nedozvěděli. „Nechápu, když nabídka přišla v roce 2007, že se o ní dozvídáme o dva roky později z dopisu té firmy,“ řekla zastupitelka Dana Fučikovská. „Měli jsme se jí zabývat, protože nevypadá vůbec špatně,“ doplnila.

Nabídka FSI Group přišla v době, kdy město už mělo podepsanou smlouvu s DVT Gastro a založily spolu společnost PHM Hraničná. I tak si ale jednatel FSI Group Zdeněk Zezula myslí, že nabídka jeho firmy byla lukrativnější. „Zaráží mě spíše, že jsem dodnes nedostal žádnou odpověď. Přitom záměr jsem s vedením Kraslic osobně projednal. Uplynuly více než dva roky a ani nevím, jestli se tím někdo vůbec zabýval,“ řekl Zezula. „Město už mohlo mít v rozpočtu od nás 2,4 milionu korun. Připadá mi, že jim nejde o příjmy, ale především o to, aby záměr zrealizovala jediná firma. Usuzuji tak i proto, že v době, kdy jsme se zajímali o pozemky, bylo zrušeno výběrové řízení. Z toho důvodu jsme se také o ně soudili a hodláme učinit další kroky,“ dodal.
Rozhořčená je však i firma DVT Gastro. Už čtyři roky totiž čeká na to, aby mohla stavět. Viní stavební úřad z nečinnosti a zvažuje, že od smlouvy odstoupí. „Nevylučujeme, že se budeme soudit o ušlý zisk,“ uvedl za DVT Gastro Dušan Secký.

Stavební úřad zastavil před časem stavební řízení kvůli žalobě konkurenční firmy CZK plus o vlastnictví pozemků. Šlo spíše jen o další průtahy. Soud minulý týden žalobu zamítl.

Starosta Kraslic Zdeněk Brantl, kterému byla nabídka FSI Group adresovaná, pochybení nevidí. Nabídka FSI podle jeho slov přišla pozdě. „Měli jsme již podepsanou smlouvu s DVT Gastro. Pokud bychom vypověděli smlouvu, město by čekaly sankce,“ řekl.