Každá akce by měla být něčím zajímavá a pokaždé musí lákat na něco nového. To je heslo, kterým se řídí organizátorka kulturních programů na statku Bernard v Královském Poříčí Naďa Štefková. Její úkol je prostý, ale současně nelehký – zaujmout co nejvíce návštěvníků a navíc vybudovat tradici, jenž by veřejnost vzala za svou. A aby toho docílila, musí volit vkusnou zábavu a pestrý výběr inovací.

V sobotu a neděli statek Bernard patřil převážně milovníkům dechové hudby. „Pozvali jsme Zlatou pětku z Lokte, Malou Karlovarku či originální bavorský soubor O–F–M. Nechyběli ani výborní harmonikáři,“ vyjmenovala Štefková s tím, že bez nabídky kvalitní muziky by pořádané akce neměly to správné kouzlo. „Bez toho by to nešlo. Lidem je potřeba zahrát,“ podotkla.

Historický statek se veřejnosti poprvé otevřel v loňském roce na podzim a první velkou událostí byly vánoční trhy. Od té doby do Královského Poříčí míří zástupy ´zvědavců´. Kromě turistů si ale libují i místní obyvatelé.
„Je to skvělé, že Bernard tímto způsobem znovu ožívá. My s rodinou sem chodíme pravidelně,“ řekla Lenka Panhansová z Královského Poříčí. Té se dobová atmosféra statku líbí natolik, že jeho návštěvu doporučí i v Oloví, kde vyučuje na základní škole. „Určitě sem s dětmi přijedeme. Bude to pro ně nesmírně poučné. Dozvědí se něco o historii a na vlastní oči uvidí, jak se dříve hospodařilo na statku,“ myslí si učitelka.