Muzeum, které by vypovídalo o životu a dějinách regionu, vzniká v prostoru statku Bernard v Královském Poříčí. Už dnes tam lidé mohou vidět unikátní sbírku historických motocyklů, dobovou světnici a expozici hasičské výzbroje. Podle správkyně Bernardu Naďy Štefkové se má muzeum postupně rozrůstat, jak rychle, to záleží i na pomoci veřejnosti.

„Pokud mají lidé doma nějaké zajímavé věci, které se týkají řemesel, zemědělství nebo selského hospodářství, mohou je k nám přinést,“ apeluje na případné zájemce Štefková.

Nejvíce exponátů v muzeu je soukromým majetkem vášnivého sběratele Jiřího Zubka. Ten na statek postupně navozil 32 českých motocyklů značky Jawa a ČZ. „Nejstarší je model PUCH 125 z roku 1939. Nejmladším strojem je tady naopak Jawa 90 z roku 1970,“ ukázal na své ´miláčky´ Zubko.
„Motorky sbírám asi deset let. Celou dobu jsem je měl schované v garáži, až do teď. Jsem nesmírně rád, že je konečně může vidět i široká veřejnost,“ pousmál se sběratel.

Ve stylové světnici zase lidé objeví náčiní a doplňky, které používali naši předkové. „Je tu dokonce stará postel, jenž láká k odpočinku,“ zažertovala Štefková. „Jsou to exponáty z přelomu 19. a 20 století. Sehnal jsem je od lidí na Šumavě, Moravě a východních Čechách,“ podotkl Zubko s tím, že velkou sběratelskou vzácností je například kolovrat z roku 1890.

Dalším lákadlem je početná sbírka starých hasičských přileb Petra Weise z Horního Slavkova. „Je tu vidět vše, co záchranáři dříve používali. Děti si tady nejraději prohlížejí ochranný oblek, ve kterém hasiči skutečně zasahovali,“ zmínila Štefková.