Bezdomovci si libují, že prozatím ještě neudeřily třeskuté mrazy a mohou tak složit hlavu kde se dá. Přesto je na ně připravena Pomoc v nouzi, Armáda spásy, azylové domy či města. Ti všichni se o bezdomovce během zimy starají. A nejen oni. Například v Sokolově lidi bez přístřeší pravidelně navštěvují i lékaři. Naposledy tam proběhla prohlídka ve čtvrtek večer.
Údajný svrab jednoho z bezdomovců vyděsil jeho spolunocležníky, ale i městské strážníky a zaměstnance společnosti Pomoc v nouzi. Ti s nimi totiž přicházejí do každodenního styku nejen v Denním centru, ale každý večer i u vyhřívaného stanu, kde mají lidé bez přístřeší noclehárnu. Svrab, což je nepříjemné kožní onemocnění, zmíněný člověk přeci jen měl, ale naštěstí pro ostatní již vyléčené. I s ohledem na tento nepotvrzený výskyt svrabu byla ve čtvrtek večer provedena velká preventivní zdravotní kontrola všech klientů stanu.

Zúčastnily se jí výše zmíněné složky a organizace a ze sokolovské nemocnice přijela primářka kožního oddělení Helena Němcová spolu s náměstkyní pro ošetřovatelskou péči Petrou Blažkovou.

„Kontrola proběhla u všech zájemců, kteří přišli. Kožní vyšetření dopadlo u všech dobře," řekl velitel městské policie Petr Kubis. Obě zdravotnice se ptaly i na celkový stav pacientů. „Máte angínu, jste nachlazený," ptaly se hned prvního klienta, který jim odpovídal sípajícím hlasem rockové hvězdy. „Ne, takhle mluvím už dva roky," odvětil pacient. Bylo mu proto doporučeno, aby zašel na ORL oddělení sokolovské nemocnice. Dalšího z pacientů zase trápí cukrovka. „Nemám na doktora, inzulín si nepíchám, bojím se injekcí," říká jednašedesátiletý Gejza Sivák.

V Chebu lidem bez domova pomáhá Azylový dům Betlém. „Služby mohou lidé využívat celoročně," řekla vedoucí zařízení Alena Samuelová. „V současné době je zde osm bezdomovců." Podle jejích slov se dá předpokládat, že v případě, že udeří silnější mrazy, přijdou další.

Karlovy Vary a okolí se rovněž snaží pomáhat lidem bez domova. Tady je to v režii Armády spásy, která má k dispozici dvacet čtyři lůžek. Až se otevřou nové prostory v Sedleci, bude moci nabídnout pomoc dalším dvaceti mužům a devíti ženám. Cena za přespání v prostorách Armády spásy vyjde lidi bez domova na 45 korun. V ceně je i balíček jídla a čas na přespání a případný odpočinek je od sedmi do sedmi.

Použití noclehárny má však přísná pravidla, mezi to patří i podstoupení testu s alkoholtestrem.„Pokud člověk nepřekročí 0,5 promile a nechová se agresivně, může zůstat. Pokud už však dojde k problému, volají zaměstnanci strážníky městské policie," komentoval situaci Martin Čop z Armády spásy. V Karlových Varech je také navíc možnost takzvané volné židle. V tomto případě se jedná o vytopenou místnost s židlemi, kde si mohou lidé odpočinout a ohřát se. Jedná se však o krizovou variantu, která se vždy spustí s velkými mrazy a obsazenou noclehárnou.