Bezdomovci v Sokolově se těší na to, jak stráví vánoční svátky v teple vyhřívaného stanu. Sokolovská radnice ho zakoupila za sto tisíc korun a jeho stavba začala ve středu. Bude také k dispozici pro případ krizových situací či na pořádání kulturních akcí.


„Stan by měl být bezdomovcům k dispozici od dnešního dne do 28. února od osmé hodiny večerní do osmé ranní či v případě potřeby,” řekl starosta Sokolova Zdeněk Berka. Vybaven bude dřevěnými podlážkami a bude v něm umístěno šestnáct vojenských postelí. Město také zakoupí dvacet spacáků a lůžkoviny. Přednost budou mít bezdomovci, kteří jsou hlášeni v Sokolově. Stan bude mít pevně stanovený provozní řád. „Prostřednictvím městské policie budeme spolupracovat se sdružením Pomoc v nouzi,” upřesnil místostarosta Sokolova Karel Jakobec. „Jeho dodržování by měli hlídat dva pracovníci, které nabídl úřad práce,” doplnil Jakobec.


Jedním z bezdomovců, kterým zpráva udělala radost, byl Alin Sivák. „Minulou zimu jsem se vždy děsil zpráv o blížících se mrazech. Přespával jsem v opuštěném domku, byla tam i kamínka, ale v mrazech nebyla šance prostor vytopit,“ konstatuje Sivák. Jak dodal, stan by uvítal už od začátku prosince. Strážníci upozorňují, že nedopustí jakékoliv porušování stanovených pravidel. Stan i jeho okolí budou pravidelně navštěvovat a hlídat jej bude i kamerový systém.


„Tříměsíční provoz stanu by vyšel podle odhadu městskou kasu na dalších zhruba 120 tisíc korun,” dodal starosta Berka.