Nízké teploty nutí bezdomovce k vyhledávání míst a objektů, kam se před nimi uchýlit. Strážníci městské a státní policie spolu se zaměstnankyní azylového domu v Sokolově se rozhodli obejít místa, kde se tito občané zdržují. Chtěli si tak mimo jiné udělat přehled, kolik lidí bez přístřeší se ve zdejším městě zdržuje.
„Navštívili jsme zhruba osm míst, kde se bezdomovci obvykle zdržují. Napočítali jsme jich patnáct, z toho tři byly ženy,“ řekl velitel městské policie Petr Kubis. Jak dále dodal, žádná z kontrolovaných osob nebyla v celostátním pátrání. Pokud jde o místo hlášeného trvalého pobytu, byli zde bezdomovci z Chebu, Brna, a jedna osoba dokonce až ze Slovenské republiky.

V regionu panují mrazy a v nejbližších dnech se neočekává žádná změna. Bezdomovci se tak snaží uchýlit do kanálů, které jsou však zavřené. Neměl by se tak opakovat případ z listopadu minulého roku, kdy sokolovští hasiči vyprostili z podobných míst tělo mrtvého muže. To bylo objeveno nedaleko mostu přes řeku Ohři.
„Město je plné prázdných baráků. Proč se město nepostará o to, aby se opravily a bezdomovci měli kam složit hlavu,“ uvedl jeden z návštěvníků denního centra na autobusovém nádraží. Jak dále dodal, azylový dům je neustále plný a při jeho příjmu tři tisíce korun by skoro vše dal za ubytování a nezbylo by mu na jídlo a cigarety.
„Přepni ten program, budeme mít hlad,“ oslovil dalšího z bezdomovců, který v televizi sledoval pořad o vaření.

Centrum má omezenou kapacitu osmi návštěvníků. „Když je nás víc, přichází na řadu střídačka. Po dvou hodinách strávených v teple uvolníme místo dalším,“ říká Alin Sivák. Jak dále pokračoval, navštěvoval podobné zařízení i v Praze, kde se prý snažil marně sehnat práci.
„Tam jsem dostal pouze hořký čaj. Zde je to lepší,“ dodal Sivák. Další z přítomných mu oponuje: „Zlatej azylák v Plzni. Tam byly jogurty i deky.“
Na závěr oba dodávají, že policejní kontroly jim nevadí, nemají co skrývat a je to pro ně zpestření.