Vedení města Sokolova chce zakoupit větší vojenský stan. Stát bude 100 tisíc korun i s vybavením a jako první ho v zimních měsících využijí zdejší bezdomovci. Bude také k dispozici pro případ krizových situací či na pořádání kulturních akcí.
„Prostřednictvím městské policie budeme spolupracovat se sdružením Pomoc v nouzi. Stan by měl být bezdomovcům k dispozici od dnešního dne do 28. února, od osmé hodiny večerní do osmé ranní, či v případě potřeby,” řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Vybaven bude dřevěnými podlážkami a bude v něm umístěno šestnáct vojenských postelí. Město také zakoupí dvacet spacáků a lůžkoviny. Přednost budou mít bezdomovci, kteří jsou hlášeni v Sokolově. Stan bude mít pevně stanovený provozní řád. Jeho dodržování by měli hlídat dva pracovníci, kteří přijdou pravděpodobně z úřadu práce,” upřesnil Jakobec. Mimo jiné nesmí být bezdomovci v silně podnapilém stavu, nesmí mít u sebe zbraně. Smůlu mají i ti, kteří trpí nakažlivými chorobami. Jedním z bezdomovců, kterým zpráva udělala radost, byl Alin Sivák. „Minulou zimu jsem se vždy děsil zpráv o blížících se mrazech. Přespával jsem v opuštěném domku, byla tam i kamínka, ale v mrazech nebyla šance prostor vytopit,“ konstatuje Sivák. Do azylového domu nechce, protože jeho měsíční příjem sociálních dávek je nižší než nájem v domě. „Nezbylo by mi na jídlo,” dodal Sivák.
Mnoho obyvatel, zejména panelových domů, nápad jistě přivítá. Množí se totiž případy, kdy bezdomovci lezou do společných prostor těchto nemovitostí a tam se nejen ohřívají, ale vykonávají svou potřebu například za výtahové šachty. „Lidé nám neustále telefonují a stěžují si, že jim v panelácích dělají nepořádek,” konstatuje velitel strážníků Petr Kubis. Jeden z jeho podřízených přispěchá s dalším případem, který zažil osobně minulou zimu. „Při loňských třeskutých mrazech se stalo, že jeden z bezdomovců doslova přimrzl k parovodu,” tvrdí strážník David Ivanič. Jak nastínil, složité bylo tohoto člověka nejen dostat z párového výměníku dolů, ale poté jej museli ještě dlouze přesvědčovat o tom, aby s nimi vyhledal lékařskou pohotovost. „Nakonec si dal říct a nechal se ošetřit,” dodává Ivanič.
Tříměsíční provoz stanu by vyšel podle odhadu městskou kasu na dalších zhruba 120 tisíc korun.