V Sokolově se rozhořel úsměvný spor mezi úředníkem radnice a občanem, který si byl prohlédnout nově budovaný areál pro cyklisty. Ten se právě dokončuje v sokolovské lokalitě Bohemia. Radnice dala projektu pracovní název Singletrack. To se však nelíbilo jednomu z občanů, který tvrdil, že s tímto označením to nemá nic společného. V dnešní době je moderní komolit české výrazy s anglickými či si vymyslet zcela nové názvy.

Většinou to má na svědomí mládež, ale jsou tu i případy, kdy si názvy někdo jednoduše patentuje a ostatním nezbývá než vymyslet jiný. Nejinak tomu bylo i v Sokolově. Na název Singltrek (značkový produkt přírodě blízkých stezek pro terénní cyklistiku) vlastní ochrannou známku v Novém Městě pod Smrkem. Proto v Sokolově zvolili výše jmenovaný pracovní název. Dále mezi laiky padaly i názvy jako trať na BMX či cyklotrial. Nic z toho ale přesně neodpovídá sokolovské trati. Co tedy vlastně na Bohemii roste?

„První návštěva tohoto prostoru byla pro mě rozčarováním. Mé očekávání bylo asi poznamenané zkušenostmi ze skutečných singltreků," napsal starostovi Sokolova Roman Pšenička.Jak pokračoval, velice si cení snahy vybudovat v Sokolově něco pro bikery, ale bohužel v areálu Bohemie jsou podle něj spíše dráhy jiné aktivity. „Celá trasa bohužel neodpovídá standardům a vlastnostem singltreku. Z mého pohledu je toto pojmenování zavádějící," konstatoval Pšenička. V Sokolově a v okolí je podle něj velký potenciál pro výstavbu skutečných singltreků. Jako možné lokality označil Hruškovou, Novinu či údolí Svatavy. Úředníci sokolovské radnice se brání.

„V městské lokalitě na ploše zhruba 150 krát 150 metrů s převýšením 5 metrů nelze vybudovat něco podobného jako je Singltrek pod Smrkem. Je to stejné, jako stěžovat si, že sjezdovka u Březové je kratší a méně prudká než sjezdovky ve Špindlerově Mlýně," sdělil Marek Faust z odboru správy majetku. Přiznává také, že celá trať neodpovídá standardům a vlastnostem singltreku, což ale prý ani nebylo záměrem.

„Této trati byl dán projektový název Singletrack, a ne Singltrek, právě proto, že toto má již pan Kvasnička registrováno jako ochrannou známku. Název jsme použili jenom jako název projektu a projektové dokumentace, ale jak se této trati nakonec bude říkat, je úplně jedno. Možná tomu budeme muset vymyslet nějaký zcela nový název, protože podobná trať asi ještě žádný název nemá," dodal Faust.

Šanci tak mají všichni bikeři, kteří se na nové trati po jejím otevření svezou. Je už jen na městě, zda přijme jejich návrhy, či spustí třeba anketu, kde se jich zeptá na názor.