Dvě bojové ukázky si o víkendu užijí lidé, kteří zamíří na výroční oslavy konce druhé světové války na Sokolovsku. První fiktivní bitva se strhne v sobotu od 15 hodin na prostranství v oblasti Lipová v Sokolově. Druhá pozve v neděli diváky do Krásna.

„Bitva v Sokolově bude největší a dovoluji si říci, že i parádním vyvrcholením celého víkendu. Do vřavy se tu zapojí veškerá zúčastněná technika včetně obrněných transportérů M8. Bude se masivně střílet z děl i kulometů. Prostor je tady dostatečně členitý, aby ukázka proběhla bez problémů,“ uvedl jeden z pořadatelů akce Jiří Převrátil. Scénář bitvy má být fiktivní. „Veřejnosti chceme ukázat, jak se válčilo někde v západních Čechách,“ podotkl.
„Jiné to bude v Krásně, kde sehrajeme částečně zrekonstruovanou událost, kdy se v tomto městě vzdal generál německé armády Američanům. Jelikož se má střílet v obytné zástavbě, tak zvolíme mírnější palbu. Neradi bychom tu vysklili nějaká okna,“ doplnil Převrátil.

Organizátoři předem apelují na veřejnost, aby lidé nechali doma lekavé psy. „Důležité také je hlídat si svoje děti. Ukázku samozřejmě ohraničíme a do prostoru nepustíme nikoho, dokud k tomu nedáme jasný pokyn. Je nám jasné, že jsou děti zvídavé a chtějí si sebrat vystřelenou patronu. Musejí však počkat, až jim to dovolíme,“ zdůraznil.