Stovky návštěvníků z obou stran česko – německé hranice se v sobotu vypravily k rozhledně Bleiberg v Bublavě. Zlákaly je totiž výroční oslavy věnované právě této turistické zajímavosti, která je dominantou horského vrcholu již sedmdesát pět let.

„Máme to tady moc rádi. Je tu krásně jak v zimě, tak v létě. My sem s rodinou jezdíme již přes dvacet let, máme totiž v sousední Tisové chatu a v této restauraci na Bleibergu jsme zažili už pěknou řádku silvestrů,“ zavzpomínal Jiří Matas ze Sokolova.
Horskou oblast si zamiloval i Josef Provázek, který se do Bublavy vypravil až z Chebu. „Příští rok se sem vydám se svými žáky, abych jim ukázal zdejší pěkné okolí. Podle mě je to dobrý tip na školní výlet,“ myslí si chebský učitel.

Na Bleiberg – Olověný vrch, většina hostů dorazila pěšky, automobily nechali pod kopcem, aby si vychutnali procházku přírodou. Před polednem se pak všichni seskupili pod věží šestnáctimetrové rozhledny, kde mohli sledovat slavnostní odhalení pamětní desky. Ta připomíná jména zakladatelů rozhledny, kterými byli hostinský Josef Kurz, ředitel školy Rudolf Hess a učitelé Adolf Böhm a Gottfried Zimmer. Na desce je pak uvedeno ještě jméno známého krušnohorského muzikanta, básníka a navíc autora Bleiberské písničky Antona Günthera.
„Mimo to si lidé mohli prohlédnout dobové snímky, které ukazují, jak to tady v minulosti vypadalo,“ zmínil moderátor sobotní akce Roman Kotilínek.