Na sportovní a rekreační centrum se postupně mění bývalé dolové území v okolí vodní nádrže Boden u Habartova. Lidé sem míří za koupáním a nově také kvůli 3 150 metrů dlouhé bruslařské dráze. To ale není všechno, na co by město chtělo veřejnost do areálu nalákat. Už nyní plánuje jeho rozšíření o nové sportoviště a zábavní atrakce.

„Výhledově uvažujeme, pokud budou peníze, o vybudování minigolfu a zakoupení skluzavky na pláž. Všechno to je ale o penězích a investorech. No, uvidíme. V každém případě se tento prostor postupně vrací lidem,“ sdělil předseda komise pro sport a kulturu v Habartově Aleš Plevka. Podobně o oživení areálu mluví také starosta města Ivo Zemek. „Plánujeme další rozšíření. Dokonce už máme zpracovanou studii, ve které se počítá s novými prolézačkami pro děti či hřištěm na volejbal. Také bychom zde rádi měli nějaké občerstvení. Naším cílem je, aby sportovní vyžití na Bodenu bylo co možná nejširší. Určitě to nezrealizujeme najednou, ale postupně, jak na to bude mít město peníze,“ konstatoval Zemek. Okruh, kterému místní říkají Habartovská osmička, vyšel městskou kasu na tři miliony korun. Dokončený byl v období Velikonoc.

Na Boden s oblibou jezdí lidé z celého Sokolovska. „Vídáme tu ale i návštěvníky z okolních okresů. Nový okruh se mezi bruslaři stal docela rychle populárním a přiznám se, že jsme netušili, že až v tak velké míře,“ poznamenal Plevka. „Na bodenské dráze trénuji od té doby, co byla postavená. Průpravu mám z ježdění na ledě. Musím uznat, že se jim dráha moc povedla. Jezdí se mi tady velice dobře, už kvůli tomu hezkému prostředí,“ řekl jedenáctiletý David Fišer z Habartova.

V budoucnu by měl být Boden propojený s napouštěným jezerem Medard. „Rádi bychom celou část spojili s páteřní cyklostezkou, která vede kolem Ohře. Přes bývalou vlečku, která míří z Dasnic až do areálu dolu Dukla. To je vedle Medardu. Pokud získáme dotaci na projektovou dokumentaci na zamýšlené cyklostezky, tak lze předpokládat, že by mohl být vypsán dotační titul také na jejich realizaci. Takže pak bychom se jako mikroregion Pod Chlumem pokusili na ty peníze dosáhnout,“ uvedl Zemek.

O vybudování bruslařské dráhy uvažovalo také město Chodov, a to v lokalitě přírodního koupaliště Bílá voda. Od záměru už radnice však ustoupila. „Krátkou dráhu máme na hřišti Spartaku kolem rybníku a beachvolejbalových kurtů. Určená je spíše pro děti, které se tam na bruslích učí jezdit. A ta myšlenka na vytvoření nové na Bílé vodě byla velmi kritizována ze strany místních atletů, protože tam během roku pořádají řadu akcí a asfalt příliš vhodný na běhání zrovna není,“ vysvětlil starosta Chodova Josef Hora.

„Momentálně ale pracujeme na projektové dokumentaci na využití Smolnického kopce zespodu od garáží až k Bílé vodě, kde by měly vzniknout naučné cesty tematicky vztažené k hornické minulosti,“ doplnil Hora.