Na více než sedm tisíc vojáků, většinou Srbů, si vzpomněla hrstka nejvěrnějších při sobotní liturgii v jindřichovickém mauzoleu na Kraslicku. Bohoslužbu vedl pravoslavný kněz a nechyběla na ní ani velvyslankyně Srbské republiky. A také starostka Jindřichovic Martina Majdáková.

„Území patří Srbské republice a obec se o něj stará," říká Majdáková, která se čas od času sama stává průvodkyní v mauzoleu. „Každým rokem přijedou Srbové uctít památku padlých vojáků. Většinou jsou z Karlových Varů, ale jezdí i odjinud," potvrdil správce mauzolea Dejan Randjelovič.

Jak prozradil, zjistil, že obdoba jindřichovického mauzolea je v Srbsku a leží v něm ostatky českých vojáků. Podle svých slov zjišťuje podrobnosti o padlých. Dále čeká, jak dopadne jednání mezi naší vládou a tou srbskou o lesním hřbitově také u Jindřichovic.

„Ten nyní není veden samozřejmě jako hřbitov a pozemek patří Lesům ČR," říká Randjelovič. V zemi tam jsou ostatky zřejmě až 1600 Srbů, desítek Rusů a možná i Italů. Pohřbeni tam byli v blízkosti jednoho z největších zajateckých táborů na území tehdejší rakouské monarchie během 1. světové války. Hřbitov však dnes připomínají jen poničené kříže, několik dochovaných či povalených náhrobků a ohradníky od plotu.

„Bádal jsem ve vojenském archivu. Jsou tam pochováni zajatci z různých front. Chceme hřbitov renovovat. Čekáme, jak dopadnou jednání," dodal Randjelovič.
Návštěvníci si mohli prohlédnout i prostory mauzolea, které je veřejnosti přístupné. Podle správce je úložiště ostatků v dobré kondici. Přispěla k tomu před lety i pomoc obce a českého ministerstva kultury v době, kdy Srbsko nebylo v dobré kondici a eskalovalo tam vojenské napětí.

Už při vstupu do mauzolea dýchne na návštěvníky zvláštní atmosféra. Na zdech visí dobové fotografie. Je tam také umístěná maketa obřího zajateckého tábora. V útrobách jsou pak vyskládány malé rakve s ostatky.