Tím sice tento tříletý projekt končí, nekončí ovšem boj s invazními rostlinami. Ten patrně potrvá věčně.
Cílem ojedinělého projektu bylo zmapovat výskyt bolševníku velkolepého, křídlatek a netýkavky žláznaté a vhodnými metodami omezit jejich výskyt. A to na území více než 2 800 kilometrů čtverečních. K jaké změně na 6 229 hektarech došlo, vyhodnotí až v současnosti zpracovávaná Studie účinnosti.
Její výsledky budou poprvé představeny na závěrečné konferenci k projektu, která se koná v pondělí 2. listopadu v Krajské knihovně v Karlových Varech. Aktualizované mapy výskytu budou k dispozici na webových stránkách projektu http://gis.kr-karlovarsky.cz/heracleum-public/ .
„V každém případě projekt zvýšil povědomí všech o problematice invazních rostlin v kraji a přinesl i nové zkušenosti s jejich takto rozsáhlou likvidací," zhodnotila provedené práce manažerka projektu Lenka Pocová. Do budoucna budou informace o použití jednotlivých metod k dispozici vlastníkům formou Metodické příručky a videa.
V následujícím období bude potřeba věnovat této problematice pozornost, monitorovat stav a vývoj lokalit a zabránit opětovnému rozšíření invazních rostlin. „V minulých dnech jsme k tomuto tématu vedli řadu jednání zejména se starosty obcí, připravujeme vhodná opatření včetně jejich finančního zajištění pro udržení dosaženého stavu a pro jeho další zlepšování," uvedl krajský radní Josef Hora.
Finanční prostředky potřebné k zajištění udržitelnosti byly zařazeny do návrhu rozpočtu kraje pro příští rok a do rozpočtového výhledu 2017 až 2020.