Parádní podívaná čeká o víkendu návštěvníky oslavy 65. výročí konce druhé světové války na Sokolovsku. Hlavním tahákem mají být fiktivní bitvy a spanilé jízdy historické vojenské techniky. Kdo bude chtít, může si na dobovou kolonu počkat na trase nebo ji vítat při plánovaných zastávkách ve vybraných městech.

„Klademe si za cíl zorganizovat oslavy výročí ukončení největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva, tedy druhé světové války. Celou akcí bychom rádi připomněli široké veřejnosti, a zejména pak mladé generaci, jakou daň museli naši předci zaplatit za naši svobodu,“ prohlásil jeden z hlavních organizátorů akce Jiří Převrátil, člen Klubu vojenské historie Elsa Karlovy Vary. Bojové ukázky a výstavy vojenské techniky mají lidem přiblížit postup americké armády krajem s následnými četnými střety s ustupujícími německými vojsky.

Hlavní stan budou mít aktéři v Lokti. Odtud v sobotu vyrazí velká kolona vojenských vozidel americké a německé armády. „Velkým lákadlem mají být dva kusy obrněných transportérů M8. K vidění budou i kolopásové halftrucky nebo zajímavé motocykly,“ vyjmenoval Převrátil s tím, že kolonu bude tvořit zhruba třicet nejrůznějších strojů. „Až se rozjedou, tak bych poprosil veřejnost o trpělivost. Vím, že už nyní je to s dopravou v okolí Sokolova napjaté,“ dodal.

Vozidla se nejprve zastaví kolem deváté hodiny v Novém Sedle. Následně zamíří do Chodova, kde zaparkují v jedenáct hodin na náměstí. V poledne se pak vozidla rozjedou směrem do Sokolova – přes Vintířov a Lomnici. Ještě než dorazí na velké prostranství v ulici Lipová, zastaví se u sokolovského muzea. Tady ve 13.30 podpoří zahájení výstavy s názvem Druhá světová. „Samostatnou částí expozice bude představení pomníků připomínajících na Sokolovsku období války. Na jejich dokumentaci spolupracovali studenti sokolovského gymnázia,“ zmínila Romana Beranová z Muzea Sokolov. První bojovou ukázku si pak diváci užijí od 15 hodin.

Neméně zajímavá bude i neděle. Válečná technika se nejprve objeví na náměstí v Lokti, a to od 11.30 hodin. Zhruba o hodinu později zamíří přes Horní Slavkov do Krásna. I tady se strhnou boje mezi oběma armádami.