Málokdo přitom ví, že kniha se měla k Miloši Zemanovi dostat už předloni při jeho návštěvě Vietnamu. „Tehdy jsem byl už v blízkosti českého prezidenta a knihu mu podával, nakonec po ní ale sáhli strážníci a bohužel se už k Miloši Zemanovi nedostala,“ říká Viet Dung, který je členem Unie českých spisovatelů. Ta ho také v minulosti za jeho tvorbu ocenila. Je totiž autorem celé řady dalších publikací. S Milošem Zemanem se přitom nesetkal ve Vietnamu poprvé. „V roce 1999 jsem se s ním vyfotil v Hanoji v jedné restauraci, když byl premiérem. Fotku mám dodnes schovanou jako památku,“ poukázal. Na překladu bonmotů pracoval půl roku. „Práce to byla těžká. Překlady bylo nutné provést precizně, aby byly správně přeložené,“ uvedl Dung. Ten v České republice studoval vysokou školu, nyní žije ve Vietnamu, ale do Čech se často vrací.

Vietnamská komunita je nyní šťastná, že prezident dárek v Kraslicích obdržel. „Pro nás je čest, že prezident nyní ví, že na něj my myslíme u nás na samém koutu země,“ řekl Nguyen Thanh Binh, dnes již český občan, který žije v Kraslicích a s Viet Dungem je v úzkém kontaktu. „Dík patří městu Kraslice, které náš dárek prezidentovi rukou starosty Romana Kotilínka předalo,“ dodal.

Miloš Zeman neskrýval z dárku a názvu knihy radost. „Je to opravdu originální dárek. Jsem rád za to, že vietnamská komunita byla uznána v naší republice menšinou,“ řekl Zeman. A jak okomentoval samotný název knihy Rád nechám botu v cizí řitce? „Stálo mě to už hodně bot.“