Bazény a koupaliště se v létě těší velké návštěvnosti. Jak jsou na tom ale samotní návštěvníci? Mají důvod se bát infekcí a plísní? Nebo je všude voda bez závad?

„Pokud je v bazénu správně prováděná chlorace, která se musí podle předpisů dodržovat, tak přímo ve vodě člověku nic nehrozí. Chlor byste správně měli v bazénu cítit. Sama jsem tak trochu ovlivněna svou prací, a pokud chlor skutečně necítím, do bazénu nejdu,“ prohlásila Miroslava Schreinerová, epidemioložka z krajské hygienické stanice.

„Za tento rok jsme neměli zatím případ, že by si někdo stěžoval na špatné podmínky v bazénech a na koupalištích,“ zmínila Schreinerová. Současně poznamenala, že na ochranu před plísněmi nohou stačí nechodit v okolí bazénu bos.
„Člověk by měl mít takzvané žabky nebo jinou vhodnou obuv. V samotném bazénu většinou nic nehrozí. Při chůzi bez obuvi kolem bazénu se však člověk snadno může stát nositelem plantárních bradavic, které spadají do skupiny virových onemocnění. Ale je to individuální. Znám případy, kdy lidé chodí celý život do bazénu bosí, a nemají žádné problémy, “ pokračovala epidemioložka.

A jaký mají názor na čistotu bazénů a plováren Sokolovští? Dávají si dostatečný pozor na možné plísně?
„Bazény i koupaliště navštěvuji, ale nikdy jsem žádný problém neměla. A to všude chodím naboso,“ řekla Andrea Holcová ze Sokolova. „Jen tak někde se nekoupu. V přírodě vůbec, a když jdu do krytého bazénu, tak raději použiji tampon. Jistota je jistota,“ prozradila další z oslovených.

K problematice se vyjádřila také Irena Lupínková, další pracovnice krajské hygienické stanice – obor chemie. „Množství chloru je dané vyhláškou, čím teplejší voda, tím se potřeba chloru zvyšuje. Některé bazény si vylepšují čistotu vody v kombinaci s UV lampou či ozonizací,“ vysvětlila Lupínková.
„Ve vodě jsou dva druhy chloru – vázaný a aktivní. Ten vázaný na sebe stahuje organické nečistoty – pot, někdy i moč. Aktivní právě likviduje mikroorganismy. Při kontrole monitorujeme poměry vázaného a aktivního chloru. Vysoká hladina toho vázaného ukazuje na špatnou obměnu vody a vysoký počet koupajících, kteří se nedostatečně věnují své hygieně, “ doplnila.

Monika Dzuracká