Chebská nadace Evropské Comenium ji Kynšperku nad Ohří nabídla za 650 tisíc. Podle radních je ale nabídka vysoká. „Nejdříve nám budovu nabídli za jeden milion korun. Poté Evropské Comenium snížilo částku na 650 tisíc. My za objekt ale nejsme ochotni zaplatit více jak 350 tisíc korun,“ tvrdí tajemník Městského úřadu v Kynšperku nad Ohří Pavel Růžička.


Podle radních je budova kynšperské Branky na spadnutí. „Její historická hodnota je vysoká. Stavební hodnota je ale velmi nízká. Branka je v katastrofálním stavu. Není možné ji ale zbourat, protože je to chráněná památka,“ uvedl tajemník. Veškeré dřevo, které se v objektu nachází, napadla podle Růžičky dřevomorka. Dřevo se tak bude muset za zvláštních podmínek spálit.


Oprava bude podle kynšperských radních drahá a náročná. „Byli bychom rádi, kdybychom se s Evropským Comeniem domluvili a objekt po dvaceti letech chátrání koupili,“ řekl Růžička.


Když by se Kynšperku podařilo městskou Branku koupit, mohla by sloužit jako expozice děl malíře Fritze Lederera. Rodina malíře židovského původu bydlela hned vedle, v sousedním přilehlém domě. „Bylo by hezké, kdyby se jeho díla vrátila do domu, kde působil jako dítě. Když Branku koupíme, nebude to komerční objekt,“ doplnil kynšperský tajemník. ⋌(ich)