Podle starosty Miroslava Boudy musí podobné vize a sny vznikat takzvaně odspodu. O tom, že se podařily, svědčí nejen řada ocenění na republikové úrovni, ale také fakt, že slouží hlavně lidem. Ti zdejší lokalitu vyhledávají k bydlení a obec se jim snaží vyjít vstříc.

Ve městě kladou důraz na potřeby obyvatel a na rozvoj komunitního a spolkového života. Dbají také na obnovu a udržování tradic. Březová zrealizovala mnoho investičních akcí, z nichž některé vyčnívají nad ostatní. Příkladem je multifunkční centrum, které využívají lidé z celého okolí.

Za projekty v Březové u Sokolova stojí mravenčí práce mnoha lidí. Starosta vyzdvihuje hlavně práci svých úředníků a říká, že bez nich by to nešlo. „Máme na radnici skvělý tým, který je základem úspěchu. Kdo komunikuje s lidmi kolem regionálních operačních programů, ví, o čem mluvím,“ říká Bouda.

Oblíbené bistro Celnice má zmizet. Tisíce turistů však nemusí zoufat.
Oblíbené bistro Celnice má zmizet. Tisíce turistů však nemusí zoufat

Zároveň vyzdvihuje jednu velkou výhodu oproti ostatním obcím. V Březové podle něj kulturní a sportovní činnost vždy žila a žije. Důkazem toho je, že mnoho lidí tato lokalita láká k bydlení.

Po druhé světové válce bylo v Březové na Sokolovsku sotva dvacet čísel popisných. Dnes město zaznamenává rozmach a poptávka po stavebních parcelách roste strmě vzhůru.

Město proto vynakládá milionové prostředky na přípravu stavebních parcel, které poté nabízí, a zájem je obrovský.

Stavební parcely na Výsluní zmizely hned a dnes tam stojí rodinné domky. Chystají se další etapy zasíťování parcel. Navíc je tam nízká kriminalita a dostupnost všech služeb, včetně zdravotnictví, pošty či městské hromadné dopravy, která město spojuje se sousedním Sokolovem.

Policie hledá řidiče této modré Octavie.
Policie hledá kvůli nehodě v Sokolově řidiče modré Octavie první řady

„Navíc se téměř všichni známe. Jste v přírodě, a přitom ve městě. Ceny za přípravu parcel nejsou malé, ale přesto zaznamenáváme nebývalý zájem o bydlení. Snažíme se dodržovat i staročeské tradice, jež jsou mezi lidmi velmi oblíbené,“ potvrzuje starosta.

Při projektech pomáhají nejen dotace, ale i nadstandardní příjmy z nedaleké skládky.

Ty umí Březová smysluplně využít. Projekty totiž souvisejí nejen s místními lidmi, ale s životem lidí z celého regionu.

„Nesmíme zapomínat ani na přidružené obce, kde to po letech začíná zase žít. Na své si přijdou například i sportovci. Unikátní jsou mistrovství světa v biketrialu nebo střelbě z praku. Zdejší fotbalisté hrají divizi, což je v tak malém městě unikátní.

„Musíte být mezi lidmi a umět jim naslouchat. Také je třeba pečlivě plánovat na desítky let dopředu. Byli jsme jedni z prvních, kteří měli dlouhodobé studie zpracované už v roce 1991. Chtěli jsme vždy mít program rozvoje města a jeho integrovaných vesniček. Začínali jsme pokaždé od píky. Projekty musí vznikat odspodu. Musíte umět lidem nejen naslouchat, ale jako správný vizionář je i přesvědčit o smyslu těchto projektů,“ dodal Bouda.