Na pět desítek nejlepších střelců z celé České republiky se sešlo na hřišti v Březové u Sokolova. Sobota tady patřila druhému podniku Mistrovství české republiky ve střelbě z praku.
„Závodů se zúčastnilo celkem 47 dospělých závodníků a šest dětí. Mezi dospělými byl i slovenský střelec,“ informoval Rudolf Pekuniak, jeden z organizátorů soutěže.

Zastřílet si přišel také předseda Unie střelců z praku Jaroslav Uller. Podle něj je v republice zhruba stovka registrovaných střelců z praku.
„Aktivně jich ale střílí tak čtyři desítky,“ poznamenal Uller. Střelba z praku jako organizovaný sport podle vznikla v České republice před více jak deseti lety. Samotné mistrovství republiky se pak hraje od roku 2005. „Jedná se o seriál devíti závodů po celé republice. Střelcům se pak započítává pět nejlepších výsledků?“ vysvětlil Uller organizaci mistrovství. Mezi střelci nechybí podle něj ani mladí lidé. „Mládež střílí dobře, ale musí ji k tomu někdo dovést,“ dodal.
Kromě České republiky se závodně střílí ve více zemích. Prim mezi nimi mají Belgie, Španělsko a Itálie. „Spolu s Belgií se snažíme dát dohromady také evropskou soutěž,“ podotkl Uller.

Početná výprava do Březové přijela například z Rokycanska. Nechyběl v ní například Rudolf Čermák.
„Z praku jsem střílel už od malička,“ reagoval s úsměvem na otázky, kdy začal střílet. „Závodně ale střílím už devátým rokem. Nejen v rámci mistrovství, ale také při nejrůznějších vesnických prakiádách. Tam se někdy střílí i na pistolové nebo pohyblivé terče. To bývá docela velká zábava,“ řekl.

Řada ze střelců přiznala, že první impuls vrátit se ke střelbě z praků přišel při setkání s kamarády v hospůdce.

„Před pěti nebo šesti lety jsme se bavili v hospodě. Jeden z kamarádu přiznal, že od dětství má u sebe pořád prak. I na vojně ho měl. Pak jsme našli na internetu nějaké informace o střelbě z praků a připravili první závod. A pak už to šlo dál,“ popsal začátky střelby z praků v Březové Rudolf Pekuniak.

Výsledky soutěže jednotlivců

Muži: 1. místo – Jiří Provazník, Březová
2. místo – Karel Berka, Březová
3. místo – Antonín Pomykal, Hrubá Vrbka (Morava)
Ženy: 1. místo – Monika Dachová, Sušice
2. místo – Dalimila Schneiderová, Březová
3. místo – Mirka Pekuniaková, Březová
Děti: 1. místo – Josef Brtník ml., Klatovy
2. místo – Rudolf Peňáz, Březová
3. místo – Tomáš Peňáz, Březová

Unie střelců z praku se řídí podle přísných pravidel. Při závodech se střílí kuličkami z praků do terčů o velikosti deset centimetrů ze vzdálenosti 9,16 metru. V Česku se střílí olověnými kuličkami. V západní Evropě se používají kuličky porcelánové.