Řeč je o unikátním projektu Krimifest, který hostila Březová na Sokolovsku takřka týden. Cestu na něj si našlo přes 1200 návštěvníků. Kdo nebyl, může jen litovat. Ale i pro tyto lidi mají pořadatelé dobrou zprávu.

Slavnostním zahájením celého festivalu byl středeční benefiční koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR, během kterého v kinosále spolu s oblíbeným hudebním tělesem vystoupili také dva sólisté, Tomáš Savka a Ivana Brožová.

V rámci koncertu, který moderoval Petr Čimpera, předal starosta Březové Miroslav Bouda zástupkyni Nadace policistů a hasičů Haně Procházkové symbolický šek s finančním darem. „Koncert patřil v uplynulých ročnících vždy k jeho neodlučitelným stálicím, proto jsme rádi, že se nám na tuto tradici podařilo navázat. Navíc se pomáhalo nadaci, jež se stará o pozůstalé po policistech a hasičích, kteří padli při výkonu služby. Celkem se na vstupném a na dobrovolných příspěvcích podařilo vybrat částku přesahující 17 tisíc korun, za což bych rád poděkoval všem přítomným návštěvníkům, kteří se na finančním daru podíleli,“ řekl vedoucí kulturního střediska Michal Bedeč.

Vedení Březové nakonec darovanou částku navýšilo a nadaci věnuje, stejně jako před dvěma lety, celkem 20 tisíc.

Pořadatelé pro letošní ročník připravili hned dvě novinky. Tou první byla spolupráce s Kriminalistickým ústavem PČR, který připravil zajímavou antropologickou výstavu Sběratelé kostí. Druhou novinkou byl koncert filmové hudby, jenž celý festival zakončil. Ten nabídl divákům nejen zážitek hudební (od vystupujících sborů a orchestru ze ZUŠ Horní Slavkov, Loket a Kraslice), ale díky promítaným videosekvencím z konkrétních filmů i zážitek vizuální.

Ilustrační foto.
Obyčejná voda je základem života

„Důležitou součástí festivalu byly také programy pro školy z regionu. Během dvou nabitých dní navštívilo antropologickou výstavu, kino promítání, výstavu policejních vozů, dynamické ukázky policejní práce a preventivní přednášky na 500 dětí,“ konstatoval Bedeč.

Vrcholem celého festivalu byla návštěva jednoho z nejznámějších českých herců Ondřeje Vetchého. Besedu s ním, zaměřenou zejména na téma filmového trháku Příběh kmotra, navštívilo ve vyprodaném kinosále přes 200 diváků. Ti odcházeli po velmi povedené akci spokojeni, s úsměvy na rtech. Ondřej po besedě neváhal a před pódiem rozdával podpisy všem zájemcům, kterých bylo požehnaně. Posléze se s nimi také fotil.

I pořadatelé uplynulý ročník hodnotí velmi pozitivně. Celé přípravy začaly již začátkem letošního roku, na poměry Březové se jednalo o obrovskou kulturní a společenskou akci.

„Jsme moc rádi, že se návštěvnost akce oproti minulému Krimifestu razantně zvýšila. To a kladné ohlasy svědčí o výjimečnosti festivalu, který získává v Březové tradiční místo. Chci za sebe poděkovat celému organizačnímu týmu, který se na přípravách a průběhu festivalu podílel. Dále děkuji za výbornou spolupráci a součinnost Policii ČR a v neposlední řadě všem sponzorům a mediálním partnerům, bez kterých by se akce neobešla,“ dodal Bedeč.

Krimifest by se měl podle plánů organizátorů vrátit do Březové u Sokolova opět až za dva roky, tedy v roce 2021. Už v těchto dnech ovšem zahajují prvotní přípravy a začínají sbírat náměty a nápady, čím ten následující ročník opět oživit.