Sto třicet tři tisíc korun. To je částka, kterou musela radnice v Bublavě nečekaně vyplatit ze svého rozpočtu dodavatelské firmě, která v obci stavěla kanalizaci a čističku. Kvůli zpožděné kolaudaci totiž Státní fond životního prostředí poslal Bublavě nižší dotaci právě v této výši.

Bublava sice kolaudovala loni v lednu, ale kolaudační rozhodnutí nabylo právní moci až v únoru. A to je podle ministerstva pozdě. Radnice ještě zkoušela požádat o prominutí trestu, avšak neuspěla. Ministerští úředníci odpověděli, že by v případě prominutí byla vesnice zvýhodněna oproti jiným obcím, které měly stejný problém.

Vydání 133 tisíc korun je pro zadluženou Bublavu další rána. Obecní rozpočet to ale podle starosty Igora Jirsíka nepoloží. „Zvládneme to. Zastupitelé souhlasili s uvolněním peněz. Ty jsme dlužili dodavateli a má je již na svém účtě,“ řekl Jirsík. Viníka podle jeho slov označit nelze. „Ministerstvo nezajímá, kdy proběhla kolaudace čističky, ale kdy nabyla právní moci. To je jádro problému,“ doplnil. Jedná se podle jeho slov pouze o formální chybu.

Bublava je kvůli nedostavěnému aquaparku, na který Ministerstvo financí poslalo celkem 57 milionů korun, v tíživé finanční situaci. Nestíhá zpět státu splácet pokutu30 milionů z ročního čtyřmilionového rozpočtu obce. Vesnice tak rozprodává svůj majetek. Peníze jdou ihned na účet finančního úřadu, neboť Bublava má obstavené účty. Vesnice se navíc soudí s dodavatelskou firmou Skanska, která údajně v aquaparku prostavěla 19 milionů. Ty nyní po obci požaduje u soudu. V srpnu se zdálo, že strašák bude zažehnán. Firma se ale proti verdiktu soudu odvolala.