Bublava byla v minulosti hustě osídlena. Po válce však došlo k odsunu většiny obyvatelstva a část vesnice byla zbourána. Z těchto těžkých ran se vesnice již nevzpamatovala. V současné době je osídleno okolo 300 domů 340 obyvateli a 500 rekreanty. „Jediné, co zde zůstalo, je překrásná příroda a okolí,“ říká starosta obce Igor Jirsík.

Bublava nyní nabízí letní i zimní formu aktivního odpočinku nejen na víkendy, ale i na pobyty dlouhodobější. „Je zde čistá, klidná a zdravá krajina, v níž lidé najdou mnoho přírodních zajímavostí a krás, množství krásných zákoutí pro turistiku, s připravenými cestami, cyklotrasami, běžeckými stopami, to vše s propojením do sousedního Saska. Návštěvníci se mohou projet na koni nebo kočárem a mají možnost se aktivně zapojit do farmářského procesu při ustájení koní,“ pokračuje.

V samém středu Bublavy je v zimě možnost sjezdového lyžování jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, se třemi vleky a osvětlenou sjezdovkou. To vše při technickém zasněžení, s plným vybavením horského střediska .
K zajímavostem, které stojí za to vidět, patří v nejbližším okolí především Přírodní park Přebuz, jako perla krušnohorské krajiny. Tento park začíná na okraji Bublavy a končí v hlubokých rašeliništích na Rolavě.

Pohledy z Komářího vrchu (951 m/m.) a již zmíněného Špičáku patří k nezapomenutelným zážitkům. Soustavy rašelinišť vrchovištního typu na přebuzské planině jsou pak nejhodnotnější části okolní přírody.
Lákadlem jsou i čedičové varhany u nedaleké Rotavy, které jsou přírodní památkou. Z dvanáctimetrových vějířovitě rozložených hranolů vulkánového typu je možné prohlédnout si panorama Krušných hor.

Obdobná lokalita, Vysoký kámen u Počátek, je zajímavá především pro horolezce, ale i pro pohledy směrem na Český les a do sousedního Saska. Lesy v okolí Bublavy nabízí pro milovníky lesních plodů nepřeberné možnosti jejich sběru. Přeshraniční turistickou stezkou je možné také navštívit sousedního Německa.